Kilo Vermek İçin En Uygun Besinler Nelerdir? Hızlı Kilo Vermek İçin Ne Tüketilmeli?

Meyve Sebze  _JPG

Kilo vermek ve zayıflamak, genel olarak her insanın sorunlarından biridir. Özellikle kadınlar, kilolarına daha bir özen gösterirler.

Kilo vermek denilince akla ilk gelenler, genel olarak, sebzeler ve meyvelerdir. Bunların tamamının içeriğinde lifler büyük yer tuttuğundan insanların kilo vermelerinde rahatça tüketebilecekleri besinlerin başında gelirler. Tabi bu, sebze ve meyvelerin sınırsızca tüketilmeleri gibi bir sonuç doğurmamalı. Kalori açısından, tatlı ve ekşi meyvelerin arasında çok da bir fark yoktur.


Diyet denilince akla ilk olarak gelen light ürünlerin tamamı güvenilir değildir. Ancak süt, yoğurt ve peynir gibi ürünlerdeki light söylemine güvenilebilir.

Ekmek ürünlerinde ise; kepek, çavdar, çok tahıllı veya tam buğday unundan üretilen esmer ekmeği beyaz ekmeğe tercih etmeliyiz. Kalori açısından bir farkları olmamasına rağmen esmer ekmek sağlık açısından çok daha büyük faydalara sahiptir. Bunun yanında makarnanın da esmer olanı ve pirinç yerine bulgurun tüketilmesi de daha iyi olacaktır.

Yemek olarak da kuru fasulye, nohut, mercimek, kuru barbunya ve bunlar gibi kuru bakliyatlar tercih edilmelidir. Çünkü bunlarda lif oranı daha fazladır.

Diyet yapanların sıkça kullandıkları salata da ise içerisindeki yağın miktarına dikkat edilmelidir. Kahvaltı için ise normal kahvaltının yerine kahvaltılık gevreklerin sütle karıştırılıp tüketilmesi daha iyi olacaktır.

Sebze yemeklerinin ise buharda pişirilmiş, haşlanmış veya az yağ ile hazırlanıp susuz bir şekilde servis edilmiş olanlarından tüketilmelidir.

Vegetables and Fruits Arrangement

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.