Wilson Hastalığı Nedir?

indir

Wilson hastalığı genetik bir hastalıktır. Yani anne veya babadan gelen çekinik genlerin ortaya çıkmasıyla meydana gelen bir hastalıktır. Bu hastalığın nedeni, vücudun, içerisinde bulunan bakırı karaciğerden safraya atamamasından dolayı bakırın öncelikle karaciğeri ve daha sonra da göz, beyinin muhtelif yerleri ve böbrek toplayıcı kanallarda birikmesi ile rahatsızlık halini almasıdır.

Wilson hastalığı, genetik ve aynı zamanda da çekinik bir hastalık olduğu için çocuklarda görülür. Ancak bu hastalığın oluşabilmesi için hem annenin ve hem de babanın hatalı gene sahip olması gerekmektedir. Bu nedenle akraba evliliği sonu olan çocuklarda bu hastalık, daha sık görülmektedir.


Normal şartlar altında bu hastalığın istatistiği, milyonda on beş ila otuz kişidir. Ancak ülkemizde (Türkiye’de), akraba evliliğinin yaygın olmasından dolayı, bu hastalığın mağdurlarının bin beş yüz ila iki bin beş yüz kişi arasında bir sayıya sahip oldukları düşünülmektedir. Hastalığın ortaya çıkabilmesi için anne ve babanın her ikisinden de gelmesi gerekli olan hatalı çekinik genden dolayı akraba evliliğinin önlenmesi, bu durumda büyük önem kazanmaktadır. Daha başka birçok rahatsızlığa ve sıkıntılara da neden olan akraba evliliği, o kadar zararının bilinmesine rağmen, hala ülkemizde çok yaygındır. Bu da Wilson hastalığı gibi daha birçok hastalığın ortaya çıkmasında, istatistikleri yalanlayan bir tablo karşımıza çıkarıyor. Bu tür hastalıklar, hem kişinin hem de ailesinin çok zor zamanlar geçirmesine neden olacağından dolayı bu konularda daha dikkatli olunması gerekmektedir.

AnnIndianAcadNeurol_2012_15_3_200_99716_u1

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.