Tanen Nedir? Tanen Bulunan Besinler Nelerdir?

5074_red-wine-glass-bottleTanen Nedir? Tanen Bulunan Besinler Nelerdir? 

Tanen, pek çok farklı gıdada bulunan acımsı, buruk bir tada sahip olan bir maddedir. Acı, buruk bir tada sahip olması meyvelerin kendilerini parazit vb. gibi maddelerin saldırısından korumak için üretmiş olduğu bir çeşit savunma mekanizmasıdır. Ayrıca bu maddeler sonbahar mevsiminde oluşan renk değişimlerinden de sorumlu olan maddelerdir. Yediğiniz besinlerden veya tükettiğiniz içeceklerden sonra ağzınızda buruk bir tat hissediyorsanız bunun sebebi tükettiğiniz şeylerin içinde bulunan tanenlerdir. Yeterli miktarda tanen alımının vücudu hastalıklara karşı koruduğu bilinmektedir. Tanen nedir dediğimizde ve tanenlerin özünü incelediğimizde antioksidan etkisinin de olduğu bilinmektedir. Ayrıca damar sertleşmesi için de oldukça etkilidir.

Tanen İçeren İçecekler Nelerdir?

İçinde tanen bulunan en yaygın içeceklerden biri şarap diğeri ise çaydır. Şaraba aromasını veren ve ana maddesi olan üzüm, üzüm sapları ve kuru üzüm kabuklarının içinde yüksek miktarda bulunan tanen, işlendiğinde şaraba da geçmektedir. Çayda bulunan tanenler ise her çay çeşidinde değil, yalnızca siyah çayda bulunmaktadır. Sıcak ve acımsı tadı içinde tanen olduğunu belli eden ipuçlarından biridir. Çay ve şaraptan başka içeriğinde tanen bulunan içeceklerden bazıları; üzüm suları, elma suyu, elma sirkesi ve biradır.


Tanen İçeren Yiyecekler Nelerdir?5074_assorted-berries-in-bowl

İçinde tanen bulunan en yaygın yiyeceklerden bazıları; tahıllar, kuruyemişler, meyveler, baklagiller ve çikolatalardır. Bahsettiğimiz yiyeceklerin haricince tanenler kekik, vanilya, tarçın gibi baharatlarda da mevcuttur.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.