Nevruz Nedir? Nasıl Ve Nerelerde Kutlanır?

turk-ergenekon-bayrami--nevruz-myavuz-elbirler

Nevruz bir bayramdır. Orta Asya, Ortadoğu ve Anadolu’da, baharın gelişini ve kış aylarından sonra doğadaki canlanışı kutlamak amacıyla kutlanan bir bayramdır. Bunu, Farsça kökenli olan ‘nevruz’ kelimesinin anlamından da çıkarabilmek mümkündür. ‘Nevruz’, ‘yeni gün’ anlamına gelmektedir. Nevruz kelimesinin ilk olarak yazılı görüldüğü yerler ikinci yüzyıl pers kaynaklarıdır.

Kimi Ortadoğu kavimlerinin, yılın ve baharın ilk günü olarak kabul ettiği Nevruz – 21 Mart, On İki Hayvanlı Türk Takvimi’ne ve Celali Takvimi’ne göre yılın ilk günüdür. Kimi toplulukların 22 veya 23 Mart’ta kutladıkları Nevruz, genel olarak 21 Mart’ta kutlanır. Kimi topluluklar ise bu kutlamaları üç gün boyunca yaparlar. 21 Mart’ta gündüz ve gece sürelerinin eşit olması ve bu günden sonra gündüzlerin gecelerden daha uzun olmaya başlamasına denk gelir. Bu durum halk arasında, iyiyi temsil eden gündüzün, kötüyü temsil eden geceye galebe çalması, yani onu yenmesi olarak düşünülür.


Toplulukların, kendi mitolojik tarihleriyle ilişkili olarak anladığı Nevruz’un çıkışı hakkında çeşitli söylentiler vardır. Örneğin Kürt mitolojisinde Demirci Kava ile bağdaştırılan Nevruz, Anadolu ve Türk mitolojisinde ise Göktürklerin Ergenekon’dan çıkışı ile bağdaştırılmıştır.

Yaklaşık beş – altı bin yıldır kutlandığı sanılan Nevruz, Türkler tarafından Milattan Önce sekizinci yüzyıldan beri kutladıkları bilinmektedir.

Genel olarak tarih boyunca yapıla gelmiş Nevruz kutlamalarında meydanlara ateşler yakılır ve bu ateşlerin etrafında dönülerek üzerlerinden atlanarak kutlanır.

nevruz newroz ne zaman

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.