Karanfilin Faydaları Nelerdir?

butun-karanfil-kurulari

Karanfilin Faydaları Nelerdir? 

Yaptığımız bazı yemeklere lezzet katmak için kullandığımız karanfil aslında tam bir hayat dostudur. Karanfilin faydaları nelerdir diye soracak olsak sayabileceğimiz birçok etken bulunmaktadır. Karanfilin tarihi serüvenine baktığımızda uzun yıllardır kötü nefes kokusundan kurtarıcı bir yardımcı olmuştur. İçinde bulundurduğu maddelerin afrodizyak özelliği de göstermekte olduğu bilinen karanfil bütün bu özelliklerinin yanı sıra tıbbi özellikler de barındırmaktadır. Besin değeri açısından yüksek oluşu, ağrı kesici özelliğe sahip oluşu, antiseptik özelliği, sindirim sistemi üzerindeki olumlu etkileri, anti-iflamatuar özelliği, bağışıklık sistemini güçlendirici faydaları, kanser üzerindeki etkileri.


Karanfilin Ağrı Kesici Özellikleri Nelerdir?

İçerisinde bulunan bir yağın ağrı kesici özelliğe sahip olması nedeniyle genellikle diş ağrıları için kullanılmış bir çözümdür. Küçük bir pamuğu karanfil yağına batırıp ağrıyan dişinizin üzerine koyduğunuzda bir süre sonra ağrının kesildiğini göreceksiniz.

Karanfilin Antiseptik Özellikleri Nelerdir?

Mantardan oluşan çeşitli enfeksiyonlar, yaralar, yanıklar, kesikler ve morluklar için doğal ve oldukça etkili olan çözüm olan karanfil ve karanfil yağı içerdiği antiseptik özellik ile yardımcı bir maddedir. Doğrudan deriye temas ettiğinde tahrişlere yol açabilen karanfil yağı kullanılırken dikkatli olunması gerekmektedir.

Karanfilin Kanser Üzerindeki Etkileri 

indir

Nelerdir?

Karanfilin faydalarından biri de  içinde bulundurduğu bileşenlerin de etkisi ile akciğer kanser ve cilt kanseri üzerinde oldukça önemli etkiler yaratmasıdır. Kansere sebep olan maddelerin en az düzeye indirilmesinde etkili bir göreve sahiptir.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.