Distoni Nedir?

 

dystonia2a

Distoni Nedir?

Vücudun normal duruşunun bozulmasına sebep olan ve bazı bölgelerinde kasların istem dışı kasılmalarına neden olan Distoni hastalığı yani halk arasında kas kasılması, sinir sıkışması olarak da tabir edilen hastalık ilk kez 1908 yılında kendini göstermiştir. Mevcut çeşitleri çok fazla olan bu hastalık genellikle nesilden nesile geçse de bazen gözlemlenemeyebiliyor. Distoni hastalarının araştırmaları yapılırken DYT isimi verilen araştırma grubuna dahil edilerek araştırılmaktadır.


Distoni Belirtileri Nelerdir?

Kalıtımsal bir hastalık olarak bilinen Distoni hastalığı aslında birtakım farklı hastalıkların da habercisi olabilmektedir. Vücut son zamanlarda çok yorulmuşsa, uykusuz kalmışsa, kişi üzülmüş ve kendine sıkıntı yapmışsa Distoni görülme olasılığı artmaktadır. Nasıl ki ağrıyan bir bölgeye hafif ritmik hareketler ile masaj yaptığımızda ağrısı dinerse Distoni görülen bölgeye dokunduğumuzda ağrısının azalması da o derece normaldir. Yeterli uykunun alınması ve sakinleşme ile gevşeyen vücut, kasılmakta olan kasları serbest bırakarak ağrının azalmasına yardımcı olur. Bazen bazı ilaçları içtikten sonra vücudun belirli bölgelerinde kasılmalar, kramp hisleri oluşabilmektedir. Geçici olan bu durumda kaslara herhangi bir müdahale yapılırsa kasları zedeleyebilir. Yanlış bir şey yapmamak için bir süre vücudun açılmasını beklemek sonrasında ritmik hareketler ile kasılan bölgeyi ovmak gerekmektedir.

Distoni Tedavisi Nasıl Olur?

untitled

 

Genel olarak ilaç ve uyarılma tedavisi yapılan Distoniler şiddetli ve ağır hastalıklar görüldüğünde tedaviye cevap vermeyebilirler. Hastalar üzerinde uzun süreli rahatlama etkisi yaratan ilaçlar doktor gözetiminde ve dozunda kullanılmalıdır.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.