Arnavut Ciğeri Nasıl Yapılır? Nasıl Servis Edilir?

arnavut-ciğeri

Arnavut Ciğeri, diğer yemeklerimize pek benzemez. O daha çok aperatiftir. Bir lokantaya gittiğinizde önceden getirilir. Tadımlıktır. Ancak lezzetiyle dillere ziyafet çektirir. Arnavut Ciğeri tarifimize öncelikle malzemelerle başlayacağız.

-Arnavut Ciğeri için öncelikle 700 gr kuzu ciğerine ihtiyacımız var. Bu ciğerin zarının temizlenmiş ve iri küpler halinde doğranmış olması gerekiyor.

-bir çay bardağı una, 1,5 tatlı kaşığı kadar tuza ve bir tatlı kaşığı kırmızı pul (toz da olabilir) bibere ihtiyacımız var.


Bunların yanında bir de kızartmak için iki çorba kaşığı una (her bir kızartma için), ve 1,5 su bardağı sıvı yağa da ihtiyaç var. Bunu bir su bardağı ayçiçeği yağı ile yarım su bardağı da zeytinyağını karıştırarak da yapabilirsiniz.

Arnavut Ciğerini servis etmek için ise kuru soğan, kimyon ve (isterseniz) maydanoza ihtiyaç vardır.

Doğranmış ciğerinizin kanını iyice bir süzün. Bir yandan derin bir tencerede yağınızı kızartma için ısıtırken diğer yanda da derince bir kapta un, tuz ve kırmızıbiber karışımı ile ciğerlerinizi iyice harmanlayın. Yağınız kızardığında ciğerlerinizi atarak 1 -1,5 dakika kadar kızartın. Ve kızarmış ciğerleri yağdan alın. Bunu yaparken yağını süzmeyi de unutmayın.

Yağınız ikinci kızartma için ısınırken, derin kabınızdaki ciğerlerinizi tekrar unlayın. Ve tekrar yağa atarak bir dakika kadar kızartın.

Kızarmış ciğerleri kapaklı bir kapta (üzerlerine biraz yağ gezdirdikten sonra) 15 dakika kadar dinlendirin. Daha sonra sumaklı soğan piyazı yanında ve üzerine kimyon eklenmiş olarak servis edin.

Afiyet olsun.

arnavut_cigeri

“Arnavut Ciğeri Nasıl Yapılır? Nasıl Servis Edilir?” için 1 yorum

  1. Tarifinizi görünce sanki ben tarif etmişsim hissine kapıldım. Ben de aynısını yapıyorum, nefis oluyor, emeğinize sağlık.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.