Hamilelikte Gaz Sorunu Nedir? Bu Sorunun Çaresi Nedir?

thumb

Midedeki gaz ve onun neden olduğu, karın bölgesindeki şişkinlik, insanları rahatsız eden bir durumdur. Ağrı ve sancılara neden olabilir. Ancak bu durum hamilelik esnasında oluştuğunda ise daha büyük rahatsızlıklar verir. Bu durumun giderilmesi ile gaz ve şişkinlikten kaynaklanan rahatsızlıkları engelleyebilmek için beslenme şekliyle yenip içilen şeylere dikkat edilmesi gerekiyor.

Gebelik döneminde, kişinin yediği yemeklerin yanında bir de sıvı fazla sıvı alımı, şişkinlik ve gaz şikâyetlerine neden olabilmektedir. Zaten gergin olan karın bölgesi, biraz fazla yiyecek içecek alımında daha da gerilebilir ve ağrıya neden olabilir. Bu durumun engellenebilmesi için yapılması gereken, öğünlerin daha küçük porsiyonlar halinde tüketilmesi ve yemek yenirken sıvı alınmaması gerekmektedir. Sıvı alımının yemek aralarında yapılması daha uygun olur.


Her yiyeceğin herkeste gaz ve şişkinliğe neden olacağı gibi bir durum söz konusu değildir. Kimi yiyecekler bazı kişilerde gaz ve şişkinliğe neden olabilirken, bazı kimselere ise rahatsızlık vermemektedir. Bu nedenle kişiler kendilerinde rahatsızlık yapan yiyecekleri belirlemeli ve bunları daha az tüketmeye çalışmalıdırlar.

Ancak genel olarak kızartmaların, yağlı yiyeceklerin, baklagillerin ve gazlı içeceklerin; gebelik dönemindeki kişilerde gaz ve şişkinlik şikâyetlerine neden olduğu bilinen bir gerçektir. Bunun yanında, beslenme uyarılarına ve önerilerine dikkat edemeyenler ve bunun sonucunda gaz ve şişkinlik şikâyetinde bulunanlar, bu rahatsızlıklarını azaltmak için rezene veya anason çaylarını içebilirler.

dispepsi

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.