İlk Yardım Nedir?

ilk-yardm

Günlük hayatta her türlü kaza başımıza gelebilir. Bunlar hafif yaralanmalar olduğu gibi ağır durumlar da olabilirler. Böyle durumlarda yaralılara yardım etmek ve onları, sağlık görevlileri gelene kadar hayatta tutabilmek için yapılan müdahalelere ‘ilk yardım müdahaleleri’ denir. Yaralı kişinin durumunun daha da kötüleşmesini engellemek ve sağlık personeli gelene kadar hastayı hayatta tutabilmek için yapılan bu müdahalelerin bilinmesi ve doğru uygulanması çok önemlidir. Çünkü ilk yardımın yapılmasından çok, doğru yapılması önemlidir. Yanlış uygulanması halinde ilk yardım, ölümcül sonuçlar doğurabilir.

İlk yardım, tıbbi bir araç kullanılmadan ve mevcut bulunan imkanlar dahilinde yapılan müdahalelerdir. Bu müdahalelerde ilaç kullanılmaz. Bir kaza anında, çevrede bulunabilen malzemelerle hastanın hayati fonksiyonlarının devamlılığını sağlamak, durumunun kötüleşmesini engellemek ve iyileşmeyi kolaylaştırmak amaçlarıyla yapılmaktadır.


İlk yardımda temel olarak uygulanan uygulamalar üçe ayrılır: koruma, bildirme ve kurtarma.

Bir ilk yardım müdahalesinde öncelikle hastanın durumuna bakmak ve acil bir müdahaleye ihtiyaç duyup duymadığını belirlemek gerekmektedir. Bundan sonra hastanın korkusunu gidermek ve endişelenmesini engellemek gerekmektedir. Hastaya müdahale ederken bir karışıklığın yaşanmaması için kimlerin ne görevi yapacağı belirlenmelidir. Daha sonra hastaya uygulanması gerekenleri uygulayarak gerekli müdahale gerçekleştirilmelidir. Daha sonra hastanın sağlık görevlilerine teslimi, güvenli bir şekilde sağlanmalıdır.

İlk yardım, önemine binaen, bilinmesi gereken bir şeydir. Konuyla ilgilenen sivil tolum örgütlerinde veya kurslarda, ilk yardım eğitimi ve belgesi alınabilir.

ilk-Yardim-Egitimi

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.