Vertigo Nedir?

Vertigo Nedir?

images Vertigo hastalığındaki en önemli belirtilerden biri olan baş dönmesi ile birlikte, hareket kısıtlanmaları da görülür. Bu belirtiler arasında göz kararması olması da vertigo hastalığının olma olasılığını artırmaktadır. Kendiliğinden geçen bir hastalık olan vertigo, önemsenmeyip doktora başvurulmadığında istenmeyen sonuçlar doğurabilmektedir.  Her baş dönmesinin önemsiz olduğunu da göstermemekle birlikte birçok nedeni olabilmektedir.  Özellikle baş dönmelerini sıklıkla yaşıyorsanız, vertigo rahatsızlığından şüphelenmeli ve  dikkat etmelisiniz.

Belirtileri Nasıl Anlaşılır?

Vertigo belirtilerinde baş dönmesi ile birlikte kulak çınlaması da görülür. Bu rahatsızlıkta bazen ayaklarınız yerden kesiliyor gibi hisseder ve bulantılar görülür. Şiddetli kusmalar da görülen bir diğer durumdur. Vertigo nedir, belirtileri  kendini daha çok gözlerin kararması, baş ağrısı şeklinde gösterir. İç kulağınızda bir iltihaplanma durumu yaşıyorsanız, vertigo riskiniz de artmaktadır. Kalp rahatsızlıkları, kireçlenme durumlarında da bu hastalığın görülme olasılığı vardır.


Vertigo Teşhisi ve Tedavisi

images (1)

Bu hastalık öncelikle beyin röntgeni çekilmesi ile anlaşılmaktadır. Akabinde bir dizi kan testi uygulanıp çıkan sonuçlara göre tanı koyulmaktadır. Kulak burun boğaz doktorunun gerekli teşhisi yapması bu hastalık için yeterli olacaktır. Vertigo hastalığı başka bir hastalığın nedeni olabileceği için öncelikle kulakta var olan sorunlar iyi araştırılmalıdır. Baş dönmelerinizin geçmesi için doktorunuz size gerekli ilaçları verecektir.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.