Kireçlenme Nedir?

Kireçlenme Nedir?

kireclenmeKıkırdak kaybı olarak nitelendirilir ve tıp dilindeki adı osteoartrit’tir. Bu durum kişide gözlemlendiğinde eklem ağrıları başlar. Hareketlerin  çoğunda kısıtlanma yaşanır. Kireçlenme nedir sorusunu sorduğumuzda cevaben eklem iltihabı şeklinde ortaya çıkan bir çeşit rahatsızlıktır diyebiliriz. Kireçlenme özelikle 45 yaş sonrasında meydana çıkmakta ve gözlemlenmektedir. Menopoza giren kadınlarda da sıklıkla görülür. Kilolu kişilerde, spor yapan özellikle voleybol, basketbol oynayan kişilerde de sıklıkla görülebilir.

Kireçlenme Birçok Belirtileri ve Nedenleri Olan Bir Rahatsızlıktır

Vücudun hareketsiz kalması, aşırı spor yapılması, eklemlerin zorlanması, romatizmal hastalıklar ya da genetik sorunlar gibi birçok nedeni vardır. Kireçlenme nedir, kireçlenme durumu yaşayan kişilerin eklemlerinde aşırı diyebileceğimiz şişmeler görülür. Bazı kişiler yağmur yağmadan önce eklemlerinde ağrı hisseder. Eklem olan yerlerden sesler gelir. Bazı hareketleri zor yapmaları da buna bağlıdır. Örneğin  yerden bir şey almak için eğilmek kalkmak, merdiven çıkmak vb.


Kireçlenme Tedavi Şeklikireçlenme

Kireçlenme özellikle erken tanıda müdahale edilen bir hasatlıktır. Erken tanıda doktor artroskopi ile kireçleri temizler. Uzun kireçlenme durumlarında ise akupunktur önerilen tedavi yöntemleri arasındadır ve bitkisel tedavi yöntemleri de uygulanabilmektedir. Ardıç tohumu, yabani elma çiçeği, köknar tomurcukları kireçlenme tedavisi aşamasında kullanılan doğal destek olarak sayabileceğimiz bitkilerdir.

 

 

 

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.