İnme (Felç) Nedir?

46

İnme (Felç) Nedir?

İnme, beyne giden damarların tıkanması sonucu ortaya çıkan bir felç durumudur. Beyin, oksijen alamadığı için  kan akışı bozulur ve inme olayı görülür. İnme durumu sonucunda ölümler ya da sakat kalmalara sık rastlanılır. İnme inen bir hastanın birçok hareketi kısıtlanır ve kendine bakamaz hâle gelir. İnme nedir, beyinle alakalı olarak bazı organlarının hareketlerinin engellenmesi durumudur.


İnme Hangi Durumlarda Anlaşılır?

İnme gelmesine yakın zamanda kişide aşırı bir baş ağrısı gözlemlenir. Bunun sonucunda gözler bulanık görmeye başlar ya da görme bozukluğu yaşanır. Vücudun bir yarısında halsizlikler görülür. Kişi, kendi hareketlerine hâkim olamaz duruma gelir. İnme nedenleri arasında, aşırı sigara kullanımı ve aşırı kiloyu sayabiliriz. Bu sebeple düzenli egzersiz yapmayı ihmal etmeyin. Kan şekerinizi düzenli aralıklar ile ölçtürün.

 İnme Tedavisi Nasıl Olur?felc

İnme beyinle alakalı bir durum olduğu için vakit geçirmeden doktora başvurmalısınız. Erken teşhisin önem arz ettiği bir durumdur. Bu hastalıktan korunma yollarının başında kan akışını sağlayan ilaçların düzenli kullanılması gelmektedir. Doğum kontrol hapı kullanan kişiler kesinlikle sigara içmemelidir. Uzaman nörologlar gerekli tanı ve teşhis için hastayı inceler ve sonucunda yapılması gerekenleri hastaya söyler.

 

 

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.