Göz Kuruluğu Nedir?

OLYMPUS DIGITAL CAMERAGöz Kuruluğu Nedir?

Göz kuruluğu ciddi bir sağlık sorundur. Gözün fazla açık kalması, uyku düzensizlikleri internet başında geçirilen sürenin normalinden daha uzun olması sonucu ortaya çıkabilir. Bulunduğunuz ortamda nem az ise bu durum da göz kuruluğuna sebep olan etkenlerden biridir. Fazla klimalı ortamlarda belli bir süreden fazla durmamanız gerekir. Aşırı sigara dumanına maruz kalmak da göz kuruluğunu ortaya çıkaran etkenler arasındadır. Göz kuruluğu nedir, gözün nemsiz ortamlarda uzun süre bulunması, duman ve çeşitli zehirli gazlara uzun süre maruz kalması ve gözlerin dinlendirilmemesidir.

Göz Kuruluğunda Ortaya Çıkan Belirtiler

Göz kuruluğunun kendini gösterdiği  durumlardan en belirgin olanı gözün yanması durumudur. Gözlerde hafif hafif kaşıntıların ve kızarıklıkların başlamış olması, gözlerde ve göz çukurlarında ağrılar, karıncalanan gözlerin varlığı, gözlerinizi kapattığınızda kirpiklerinizin gözlerinize batıyormuşcasına verdiği his ve kirpiklerinizin değişik sesler ile  size uyarılarda bulunmasıdır.

 Kuruluğun Tedavi Yöntemleri  konjuktyvitas

Göz Kurluğunda esas önemli olan, gözün nemli kalmasını sağlayacak uygulamaların yapılmasıdır. Bunun için de damla tedavisi uygulanmaktadır. Bazı kişilerden bilgisayar ya da televizyon başında geçirdikleri süreyi azaltmaları da istenebilir. Eğer bunlar çözüm getirmezse, son çare olarak cerrahi müdahale yapılır. Göz kuruluğu nedir, göz kuru olmaya başlamışsa kesinlikle gözü nemli tutacak, nem seviyesini düşürmeyecek önlemlere başvurulması  gerekmektedir. Gözlerinize zaman zaman göz jimnastiği yaptırmalısınız. Bu uygulama hem göz kaslarınızı güçlendirecektir hem de hızlı okuma konusunda size çok şey katacaktır.


 

 

 

 

 

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.