Dövüş Sanatları Nelerdir?

bedendili

İnsanlar, hayatları boyunca kendilerini korumak ihtiyacını hissetmişlerdir. Bu amaç doğrultusunda yapılanlar insanlığı bugünkü geldiği noktaya getirmiştir. Ve daha da ileriye götürecektir.

İnsanlar önceleri, kendilerini doğadaki söz geçiremedikleri durumlardan korumak için çaba göstermişlerdir. Bunun için adapte olmayı denemişler ve doğada gördüklerini taklit yoluna gitmişlerdir. Örneğin, gücünden korktukları aslan, kaplan, kartal, gibi hayvanların davranışlarını izlemiş ve onları örnek almaya çalışmışlardır. Çünkü onlara göre bu canlılar, doğanın vahşi işleyişiyle başa çıkabilmektedirler. Birçok dövüş sanatının ortaya çıkışında ve hareket kombinasyonlarının oluşumunda böylesi durumların büyük rol oynadığı bilinmektedir.


Bilindiği üzere dövüş sanatlarının çıkış noktası uzak doğudur. Çin, Japonya gibi ülkelerin bulunduğu coğrafyalarda ortaya çıkmışlardır. Bunun en büyük nedeni ise, buralarda bulunan devletlerde, halkın silah taşıması kesinlikle yasaktı. Sadece askerler yanlarında silah taşıyabilirdi. Bu nedenle halk kendini korumak için bulabildiği, silah yerine geçebilecek ama yasak da olmayacak şeyler aramaya başladı. Kolayca saklanabilecek ve gerektiğinde silah olarak kullanılabilecek şeylerden kullanmaya başladılar. Sopa, taş ve benzeri aletler kullanarak kendilerini geliştirmeye başladırlar. Ellerinde olan tek silahla, yani bedenleriyle kendilerini savunmaya çalıştılar. Bunu da dövüş alanında ilerleyerek yaptılar.

Karate, Taekwondo, Judo, Aikido, Wing Chun, Jujitsu, wushu gibi tarihi dövüş sanatları mevcuttur. Bunların içinde binlerce kombinasyona ve stile sahip olanları vardır. Ayrıca günümüzde ortaya çıkmış yeni dövüş türleri veya bu sanatların karışımıyla üretilmiş karma dövüş sanatları da bulunmaktadır.

 taekwondo_2

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.