Böbrek Büyümesi Nedir?

bobrek-buyumesinin-belirtileri

Böbrek Büyümesi Nedir?

Tıp dalındaki adı ile hidronefroz’dur. idrarı toplayan kesenin farklı durumlara bağlı olarak büyümesi durumudur. Bunun sonucunda böbrekte idrar birikir. Burada tıkanma sorunları ile karşılaşılmaktadır. Eğer tıkanma sorunu iki böbrekte de varsa böbrek işlevini yerine getiremez ve cerrahi müdahale yapılması gerekir. Böbrek büyümesi nedir, böbreklerin genişlemesinin sonucunda idrarın böbreklerde toplaması durumudur.


Böbrek Büyümesine Neler Neden Olur?

Bel ağrıları, ateş çıkması, idrar yaparken hissedilen ağrı ya da yanma hissi, bulantılar, sıkıntı hali, kilo kaybı, karının devamlı şişmesi gibi belirtileri vardır.  Böbrekleriizde bu gibi belirtiler varsa hemen bir  doktora başvurmalısınız. Doktorunuz size idrar testi yapar. Bunun yanında ürografi sonuçlarınızı da görmek ister.

images

Böbrek Büyümesi Sonucunda Neler Yapılır?

İdrar yolunda bir taş varsa bu da böbreğe giden yollardaki boruları tıkayabilir. Hastalığın erken teşhisi oldukça önemlidir. Erken teşhiste geç kalınırsa kötü sonuçlara da maruz kalınabilir. Bunlardan en kötüsü böbreğin alınması gerekebilir. Tıp ilerledikçe yeni yöntemler de gelişmeye başlamıştır. Sizler belirtileri fark ettiğiniz an itibari ile doktora başvurup gerekli testleri yaptırmalısınız.

 

 

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.