Krup nedir?


Krup Nedir

Krup, daha çok küçük çocuklarda görülen bir hastalık çeşididir. Özellikle gırtlak çevresini etkiler. Bu hastalık sonucunda ses tellerinde şişmeler görülür. Kış ayında daha sık görülmesi sonucunda üst solunum yoları enfeksiyonları biçiminde ortaya çıkmasına sebep olmaktadır. Bu hastalığın ileriki aşamasında bronşit belirtileri de görülmektedir. Krup nedir gece daha çok etkileyen bir hastalık çeşididir. Öksürük nöbetleri ve geçmeyen öksürükler, bu hastalıkta sıklıkla görülür. Bu belirtiler; bebeğinizde görülüyorsa ve sıklaşmışsa hemen bir doktora görünmesi gerekmektedir. Bebeklerin vücutlarında oluşabilecek enfeksiyonlar; oldukça zararlı sonuçlar ortaya çıkarabilmektedir.

Krup Bulaşıcı mıdır?

Bulaşıcı bir hastalık olduğundan öksüren kişi ile temas edilmesi ya da o öksürürken yanında bulunulması bu hastalığın bulaşma krup-hastaligi-nedirnedenleri arasındadır. Bazı durumlarda alerjik sorunlardan da kaynaklanabilir. Krup hastalığının bulaşmaması için çocuklarınızın özellikle öksüren kişilerden uzak durmasını sağlamalı ve onların hijyenik ortamlarda olmalarını, temizliğe dikkat etmelerini sağlamalısınız. Bu sayede boğaz yolu enfeksiyonlarının görülmemesini sağlayarak krup gibi rahatsızlıkların bebeğinizin vücudunda etkili olmasının önüne geçmiş olacaksınız.


Krup Hastalığının Tedavisi

İlk olarak belirteceğimiz husus; evde bu durum ile karşılaştığınızda çocuğunuza bol ılık su içirmenizdir. Yatarken yastığı biraz yüksekte tutun ki öksürme gibi durumlarda bebeğinizin rahatsızlığı en aza insin. Öksürme durumlarında içeriye özellikle temiz hava ile dolmasını sağlayacak şekilde evi havalandırın. Daha ağır vakalarda, hastaneye gidilmelidir. Çünkü çocuğa oksijen vermeleri gerekebilir. Çocuğunuzu sigara içilen ortamlardan da uzak tutmalısınız.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.