FMF nedir?

fmf2FMF Nedir?

FMF, ailevi Akdeniz ateşi hastalığıdır. Genetik bir hastalıktır. Akdeniz bölgesinde sıklıkla görülür. Hastalığın şu an tedavisi yoktur. Şu an için sebebi tam belli olmadığından hastalığın ilerlemesi için birkaç ilaç kullanılmaktadır. Fakat bazı ataklar ile hastalığın teşhisi konulur. Birçok hasta özellikle böbrek sorunları için hastaneye başvurduğunda, bu hastalığının olduğunu anlar. Hastada romatizmalar da sıklıkla görülür ve göğüs ağrıları belirtileri de vardır. FMF nedir konusunda hala uzmanlar araştırma yapmakta ve bu hastalığın neden olduğu faktörü araştırmaktadırlar.

FMF hastalarındaki ataklar nasıl olur?

Hastanın atakları diğer hastalardan çok farklıdır. Ve genellikle 1 ila 3 gün sürer. Atak sırasında hastaların ateşi aşırı yüksek fmfderecede olur. Nefes ağrılarında çoğunlukla batma şeklinde şikâyetler görülür. Ağrıları fazladır, karın ağrıları şiddetlidir ve FMF hastaları çoğunlukla, apandisit ile karıştırılır. Bu durumdan dolayı hastalar sıklıkla ağrı şikâyetleri ile doktora giderler. Apandist ağrıları ile FMF aatağının karıştırılmaması için kişilerde FMF teşhisinin bir kez konulması yeterli olacaktır.


FMF hastalarının kullandığı ilaç

Bu hastaların tek kullandığı ilaç, Kolşisin (Colchicum) ilacıdır. Ve her gün mutlaka almalıdırlar. Çünkü almazlarsa ileride amiloidoz durumundan korunmayı gerektirecektir. Amiloidoz, böbrek yetmezliği durumları gösterir. Bu sebeple bu ilacın düzenli alınması gereklidir. Ağrılar olduğu zamanda ağrı kesiciler kullanılabilir. İlacın sürekli alınmadığı durumlarda hastalığın ilerlemesinin önüne geçilemeyecek ve böbrek yetmezliği, idrar sorunları gibi rahatsızlıklar baş gösterecektir.

 

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.