Ağız kokusu neden olur?

agiz-kokusu-sağlıkAğız Kokusu Neden Olur?

Ağız kokusunun birçok nedeni vardır. Özellikle sigara içenlerde ve dişlerini fırçalamayanlarda daha sık görülen bu durum; insanlarda ağız kokusunun hayat kalitesini düşürmeye neden olur ve  kişilerin yediklerini ve içtiklerine dikkat etmeyerek gerekli bakımlarını da yapmaması sonucu hızlı bir şekilde artar. Ağız temizliği bu bakımdan çok önemlidir. Dişleriniz fırçalarken dilinizi ve diş etlerinizi de düzgün bir şekilde temizlemeyi unutmayın.


Ağız Kokusunu Tetikleyen Durumlar

Diyet durumlarında, aç kalmamaya çalışın. Ağız kokusu açlık durumlarında daha da çok artar. Beslenmenize dikkat edin ve aşırı baharatlı türdeki besinleri tüketmeyin. Ağız kuruluğu da koku oluşmasına neden olur. Ağız kuruluğunu önlemek için bol su içmelisiniz. Bazı hastalıklar da ağız kokusuna neden olur. Özellikle mide sorunları ve karaciğer sorunlarında ağız kokusu yaygındır.

Ağız Kokusunu Nasıl Önleriz?indir

Dişlerinizi mutlaka fırçalayın ve diş fırçanız eskidiğinde değiştirin. Eskimiş diş fırçaları ağız ve diş sağlığınızı doğrudan tehdit edici olmasında etkili olan nedenlerden birisi de dişlerin arasında kalan besin artıkları olduğundan diş ipi kullanmayı ihmal etmemek gerekmektedir. Diş fırçalarken bazen daha köke inmiş yemek artıklarını diş fırçası çıkartamaz diş ipi kullanımı bundan dolayı uzmanlar tarafından önerilmektedir. Bol su içmeyi ihmal etmeyin. Ağız gargaları kullanın ve şekersiz sakız çiğneyin bu sayede dişlerinizin tahriş olmasının önüne geçecek, sağlıklı ve çekinmeden gülümseme eylemini gerçekleştirebileceksiniz.bir unsur niteliği taşımaktadır. Ağız kokusu

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.