Adet Düzensizliği Nedir?

Adet Düzensizliği Nedir?

Adet düzensizlikleri, normal şartlarda ilk adet başladığında ve daha sonraki yıllarda menopoz dönemine girilirken görülebildiği gibi, hormonal ve fiziksel durumlardan dolayı kadınların hayatlarında her dönemde görülebilen olaylardan birisidir. İlk adet

adet-gecikmesi-2-crop_orig


başlama döneminde olan düzensizlikler ile Menopoz dönemindeki olan düzensizlikler, normal olarak görülmekle birlikte bu dönemler dışında görülen adet düzensizliklerinin sebebi detaylı jinekolojik muayeneler sonucunda öğrenilmektedir. Adet düzensizliğinin gelişme çağında olan kız çocuklarında görülmesi; anne ve babanın dikkatli ve anlayışlı yaklaşımları sonucunda düzeltilebilecek bir iştir. Kadınlığa ilk adımı atan kız çocukları, psikolojik olarak rahat olmak zorunda olduklarından sorunlarını anneleriyle paylaşmak suretiyle bu tür düzensizliklerin önüne geçebileceklerdir.

 

Âdetin Düzensiz Oluşu Nasıl Anlaşılır?

Normal seyirde, adet olan bir kişi, aylık periyotlar halinde, bir düzen içinde âdetini görür. Genel adet süresi 28 günde bir adet-duzensizligiyaşanmasıdır. Bu sebeple sizler özellikle, adetlerinizi iyi takip etmelisiniz. Ve adetlerinizin süresi çok uzun ya da çok kısa olabilir. Bunlara da dikkat etmelisiniz. Hepsi bir hastalık habercisi olabilir. Sık yaşanan adet dönemlerinin gecikme durumları var mı ya da yok mu iyi takip edilmelidir.

Adet Düzensizliği Başlıca Nedenleri

Aşırı kilo alıp verme, doğum kontrolü için rahim içi ilaçların kullanımı, doğum kontrol hapları kullanımı, stres durumları, troid sorunları, rahim kanseri sorunları, diyabet durumlarında, düşük ve kürtaj gibi durumlarda sıklıkla adet düzenin bozulduğu görülmektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.