Tamga Oyunu Nedir? Nasıl Oynanır?

tamga-oyunu

images

Tamga, son dönemlerde çıkmış karton oyunlarından zevkli bir oyundur. Konulu bir oyun olması onu emsallerinden ayırır. Türk tarihini konu alan ilk karton oyunu olması da farklı özelliklerinden biridir.


Oyun, Türk tarihinin Osmanlı dönemini konu alır. Osmanlı Devleti’nin tarihte en geniş olarak ulaştığı sınırları içeren büyük bir haritaya sahiptir. Osmanlı Devleti’nin yapmış olduğu fetihleri konu alan ve bu fetihlerin yapıldığı yerleri sınırlara ayıran oyunda, bu yerlerde Osmanlı’nın yaptıklarıyla ilgili kısa bilgiler veren kartlar da mevcuttur.

Tamga oyunu bir savaş / strateji oyunudur. Oyunda; harita, bölge kartları, birlik kartları, oyun parası (akçe), oyun taşları, zarlar, beylik bayrakları, kültür kartları ve oyun kitapçığı bulunur.

Oyunun amacı, oynanan türüne göre değişir. İki tür oyun vardır. Biri “beylik savaşları”, diğeri ise normal oyun. Beylik savaşlarında oyuna başlanılınca, harita üzerindeki her yer alınana kadar oynanır. En çok yer alan oyunu kazanır. Ancak normal moda her oyuncu rakiplerini yenerek (rakiplerinin başkentlerini alarak) oyunda kalan son kişi olmaya çalışır. Tüm rakiplerini yenince oyunu kazanmış olur.

Tamga oyununda bulunan her bir birlik, farklı güçlere sahiptir. İki ila altı kişi arasında oynanan oyunun para birimi akçedir. Her oyuncu fethettiği yerlerden ve başkentinden vergi alır. Elinde bulunan birliklerin giderlerini o vergiden düşer. Rakiplerinizin kurdukları ordularla da savaşlar yapabileceğiniz, aksiyon dolu ve zevkli saatler sunan Tamga, birlikte geçirilecek zamanlar için çok uygun bir oyun.

 tamga-oyunu

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.