Şeker Hamuruyla Süsleyebileceğiniz Kurabiye Hamuru Tarifi

kurabiye_hamuru_tarifi

Kurabiye Hamuru Nasıl Hazırlanır?

Kurabiye hamuru özenle hazırlanması gereken hamurlardan bir tanesidir. Çünkü kurabiyelerimizin lezzetli ve ağzımızda kolaylıkla dağılabilecek kıvamda olmaları için hamurumuzu dikkatlice hazırlamamızda fayda olduğunu düşünmekteyim. Bugün sizlere kurabiye hamurunu nasıl hazırlayacağımızı, püf noktalarını ve lezzet sırlarını paylaştığım tarifimi aktarıyorum.

Kurabiye Hamuru Malzemelerimiz


  • 300 Gram tereyağı
  • 1 tane yumurta
  • 60 gram nişasta
  • 130 Gram kadar pudra şekeri
  • 1 paket vanilya
  • Aldığı kadar un

Nasıl Yapılır?
Hamurumuzun yapımında mikser yada el ile yoğurma işleminde herhangi bir sakıncanın olmadığını söyleyerek tarifimizi anlatmaya başlayalım.

Bizde mikser olduğu için tarifimizi o şekilde hazırladık, ilk olarak yumurtamızı mikser içerisine aktaralım, ardından pudra şekerimizide makinemizin içerisine ekleyelim, orta devirde güzelce karıştıralım.

Hazırlamış olduğumuz yumurta ve pudra şekerinden olucan karışımımızın içerisine yaklasık olarak 300 gram kadar tereyağımızıda eklememiz gerekmektedir. Tereyağımızın oda sıcaklığında olması hamurumuz için çok önemlidir. Kullanılan tereyağımızın güzelce karışması için, kısıkdevirde ısıtarak erite erite mikser içerisinde güzelce diğer malzemelerle birlikte karıştırmamız gerekmektedir.

Tereyağımızı bu şekilde 5 dakika kadar kısık devirde karıştıralım ve mısır nişastamızıda ilave ettikten sonra 3 dakika daha aynı devirde karıştırmaya devam edebiliriz.

En sonuncu işlemimizde ise mikserimizin içerisinde bulunan karışımımızın içerisine vanilyamızı ardından unumuzuda ekleyelim. Karışımımızın kıvamı tam olarak oturduktan sonra kurabiye hamurumuz hazır duruma gelecektir.

Hamurumuzu dilediğiniz kek için kullanabilirsiniz, üzerine çeşitli şekerlemelerle süsleme yapabilirsiniz. Afiyet olsun.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.