Satranç Nedir? Nasıl Oynanır?

satranc

satranc

Satranç, 6. yy’de İran’da bilinen bir oyundu. Çok öncesinde Hindistan’da ortaya çıktığı yönünde de söylentiler var. Satranç, tarih boyunca çeşitli şekiller almış ve sonunda bugünkü oynanan kurallarına ve çerçevesine ulaşmıştır. Yüksek zekâ oyunudur. Belli kurallar çerçevesinde oynanır. Dünya çapında turnuvaları yapılır. Oynanışına göre saatler ve hatta günler sürebilir.


Satranç, tahta denilen bir alan üzerinde oynanır. Bu tahta, sekize sekiz, koyu ve açık renkli karelerin olduğu bir alandır. Dolayısıyla herhangi bir kâğıt da olur.

Satranç, iki kişilik bir oyundur ve başlangıçta her oyuncunun 16 taşı vardır. Bu taşlar; bir adet şah, bir adet vezir, iki adet kale, iki adet at, iki adet fil ve sekiz adet piyondur. Bu taşların, oyun başlangıcında, belli dizilimleri vardır. Her birinin gidebileceği şekil ve mesafeler bellidir. Oyunun amacı şahı mat etmektir. Bunu rakibinin taşlarını yiyerek ve sonunda rakip şahı etkisiz hale getirerek başarır.

Satranç oyununda bulunan taşlardan piyon, bir hamlede, tek kare ve ileri gidebilir. Kale, düz olmak ve önünde başka taş bulunmamak kaydıyla istediği yere kadar gidebilir. At, L şeklinde olmak üzere toplam dört (üç + bir) kare gidebilir. Fil, bulunduğu renk üzerinde ve bir yöne doğru çapraz olmak üzere istediği yere gidebilir. Vezir, düz veya çapraz fark etmez her yöne ve istediği kadar gidebilir. Şah ise istediği yöne ve tek kare olmak üzere gidebilir.

05131055_satranc

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.