Panik Atak Nedir?

pnkPanik Atak Nedir?

Panik atak durumlarında özellikle; endişe, korku, panik hatta ölüm korkusu duyguları yaşanır. Tam olarak sebebi saptanamayan panik atak, hastanın öz geçmişi ile ilgili bir konudan dolayı ortaya çıkabilir. Panik atak durumunda, kişi yalnız kalmak istemez. Bir rahatsızlık anında ilk aklına gelen ölüm korkusudur. Panik atak nedir bu atak yarım saat ya da daha fazla sürebilir. Hasta çok sık panik nöbetleri geçirerek, doktora başvurur.

Panik Atak Belirtileri nelerdir?

Çarpıntı, kalbin daha sık atması, kalbin yerinden çıkacak gibi hızlı hızlı atması, terleme, ateş basması, bazen bulantıların 7689olması, sık bel ağrıları, özellikle nefesin kesildiğini düşünerek panik içinde kalmak, başkasına zarar vereceği endişeleri içinde olmak, ölüm korkusu ile gelen bir sıkıntı hali yaşanması panik atak belirtileri arasında gösterilebilir. Panik atak durumlarında kişi özellikle panik atak belirtileri başladığı an büyük telaşa kapılır. Bu durumda ilgili kişinin yanında olan bireylerin onu sakinleştirmeye ve çevreye zarar vermemesini sağlamaya çalışmaları gerekmektedir.


Panik Atak Hangi Durumlarda Ortaya Çıkar?

Panik atağın aslında tam olarak nedeni bilinmese de beyindeki bazı kimyasal durumların değişmesi sonucu ortaya çıktığı düşünülmektedir. Beyinde meydana gelen ani değişiklikler sinir sistemi üzerinde fazlasıyla etkili olduğundan panik atak görülmesi muhtemeldir. Bunun yanı sıra aşırı kafeinle beslenen kişilerde de sıklıkla görülür. Bazı diyabet hastalarında, kansızlık sorunları yaşayanlarda ve sara hastalarında da sıklıkla görüldüğü gözlemlenmiştir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.