Adaçayının Zararları

adaAdaçayının Zararları

Adaçayı içimi kolay, birçok yararı olsa da bazı konularda dikkat edilmesi gereken bir bitkidir. Adaçayının zararları özellikle hamileliğin ilk üç ayı için geçerlidir. Bu süreçte bebeğin gelişimi ve rahimde tutunması konusunda en çok risk taşıyan faktör kendisini göstereceğinden sindirim ve boşaltım sisteminde adaçayı sayesinde bebeğin düşürülmesi konusunda etkili olacaktır. Düşük riskini artıracağı için, hamile bayanların tüketmemesi gerekir.2 yaşın altındaki çocuklara adaçayı içirilmemelidir. 65 yaş üstündekiler de daha az sıklıkta içmelidir. İçeriğindeki tujon maddesi, kalp çarpıntısına sebep olabilir.

 


 

Fazla Miktarda Adaçayı Tüketmenin Zararları

Adaçayını belirli miktarlarda içmelisiniz. Aşırı şekilde tüketmeniz durumunda mide sorunlarına, tansiyonun yükselmesine neden images (1)olur. Kan basıncını yükseltebilir. Bunun yanında bebek emziren annelere de adaçayı kullanımı tavsiye edilmemektedir. Çünkü adaçayının fazla tüketilmesi süt üretimini durdurabilir. Tüp bebek tedavisi yapan bayanların da adaçayından uzak durmaları gereklidir. Adaçayını fazla tüketen erkeklerde de sperm sayısında düşükler olduğu tespit edilmiştir. Adaçayı zararları, adaçayının her gün çok içilmesi ile birlikte ortaya çıkar. Zamanla midede ekşimeler, ağrılar ve vücut dengesinde bozukluklar olarak kendisini gösterir.

Adaçayı Bitkisinde Dikkat Edilecek Hususlar

Adaçayını kaynatmayın. Sadece demleme olarak tüketin. Günde en fazla 2 fincan için, sürekli içmeyin. Bilmediğiniz aktarlardan almayın. Çünkü adaçayı bitkisinin toplanma zamanı da önemlidir. Çay gibi sık sık içmeyin. Ve şekersiz içmeye özen gösterin.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.