Adaçayının yararları

ada-çayı Adaçayı her gün içilebilen özellikle kadın sağlığında çok önemli olan bir bitkidir. Latince adı salvia officinalis’dir. İyileştirmek anlamına gelir. Adaçayı yararları, birçok zararlı toksinin vücuttan atılımını sağlar. Beyin sağlığı ve zayıflama konusunda düzenli içilmesi tavsiye edilir. Bronşit ve öksürük durumlarında, sıklıkla kullanılması hastalığın daha çabuk sürede iyileşmesi konusunda oldukça yardımcıdır. Sakinleştirme etkisi ile bilinen adaçayı stresi azaltır. Birçok mantar hastalığında kullanılır. Özellikle kan şekerini düşürmede etkisi büyük olduğundan, şeker hastalarına tavsiye edilir. Bitkisel olan her ürün, insanlarda belirli yan etkiler oluşturabilmektedir. Bundan dolayı adaçayı tüketiminde abartıya kaçmamak, sıkıntılı olan durumlarda uzmanlara başvurmak gerekmektedir.

Adaçayı Nasıl Kullanılır?

Adaçayı, kokulu ve uçucu bir bitkidir. Halk arasında bilindiğinin aksine kesinlikle kaynatılmamalıdır. Kaynadığında, imagesiçerisindeki zararlı maddeler ortaya çıkar ve insan sağlığını tehlikeye atar. Sadece demleme usulü ile içilmelidir. Uygun olan kullanım şekli; kaynamış suyun içine adaçayı dallarını attıktan sonra beş dakika kadar demlenmesini bekleyerek tüketmektir. Daha sonra da şekersiz olarak tüketin. Günde 1 ya da 2 fincan tüketin. Aşırısı zararlıdır.


Adaçayı ile Gelen Güzellik

Adaçayı yararlarında özellikle saç sağlığını korumada da etkilidir. Saçlarınızı yıkadıktan sonra, demlediğiniz adaçayı ile saçlarınızı yıkayın. Ve durulamayın. Hoş koku verir. Ayrıca saç beyazlığını önlediği de görülmüştür. Düzenli aralıklar ile yapmanızı öneririz. Adaçayını birçok güzellik uzmanı, tonik olarak da önermektedir.

 

 

 

 

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.