Sakız yutmak tehlikeli midir?

sakız2Sakız, çocukluğumuzdan beri severek çiğnediğimiz tadı güzel olan bir karışımdır. Karışım dememizin sebebi içerisinde tatlandırıcılar, aromalar,  gıda boyaları ve sakız reçinesinin olmasıdır. Sakızı yanlışlıkla yutmak büyük korkulara ve paniğe sebep olmaktadır. Özellikle çocuklar ve hamileler tarafından yutulduğunda. normal şartlar altında yutulan sakız, vücutta yaklaşık olarak on yıl boyunca kalıntılarını bıraktığından bu konuda oldukça dikkatli olmak gerekmektedir.

 Sakız yutulursa ne olur?

Sakız yutulduktan sonra bağırsaklara yapıştığı ve 7 yıl boyunca orada kaldığına dair hurafe diyebileceğimiz söylentiler vardır.  Sakızın içindeki maddelere baktığımızda yumuşatıcı maddeler, gıda boyaları, tatlandırıcılar, sakız reçinesi ve mısır şurubundan oluştuğu görülmektedir.  Sakız reçinesinin haricindeki maddeler vücut tarafından kolaylıkla sindirilebilen maddeler olup herhangi bir zararı yoktur. En yavaş sindirilecek madde sakız reçinesidir. Bunun da sebebi mideden bağırsaklara iletilmensin geç olmadır. Sindirimi en fazla iki – üç günü bulmaktadır. Sindirilen sakız reçinesi boşaltım yolu ile dışarı atılmaktadır. Sakız yutmak tehlikeli olmamakla beraber normal yollarla atılımı sağlandığı için vücuda herhangi bir zararı yoktur.


 

 

Hamilelik döneminde yutulan sakız tehlikeli midir?

Hamilelik döneminde yutulan sakız da daha önce belirttiğimiz şekillerde aşamalardan geçmektedir. Sakız yutmanın değil, ama sakızsakız çiğnemenin tehlike arz ettiği zamanlar olabilmektedir. Bu tehlike de sakızın içerdiği maddelerin bebeğin sağlığına zarar vermesinden kaynaklanmaktadır.

Çok sayıda sakız yutmak tehlikeli midir?

Özellikle çocuklar tarafından fazla miktarda sakız yutumu gerçekleşebilmektedir. Sindirimi hemen sağlanmadığı için fazla sayıda sakız yutulduğunda vücut reaksiyon gösterebilir ve çeşitli sağlık sorunları ortaya çıkabilmektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.