Alışılmış Devlet Davranışları Nelerdir?

images (3)

377618-3-4-3d0fc

Dünya gündemi değişkendir. Bu değişkenlik üzerinde, birçok farklı etken vardır. Devletlerin ilgi alanları ve çıkarları doğrultusunda yaptıkları eylemler ile belirlenen bu gündemler bazen doğal karşılanır, bazen de bomba etkisi yapar. Aslında devletlerin tüm yaptıkları doğaldır. Yani devlet geleneğinde gayet rasyonel karşılığını bulabileceğimiz davranışlarda bulunurlar.


Devletler, rasyonel yapılardır. Bu nedenle attıkları her adımı, bir süzgeçten geçirir, kendilerine olan artı ve eksilerini belirler ve öyle atarlar. Dolayısıyla bir devletin davranışının çok basit bir açıklaması vardır: Öyle olması devletin faydasınadır. Ve devletin çıkarları doğrultusunda ne adım atılırsa atılsın uygundur.

Bazen durumlar karmaşık olabiliyor. Bir devletin, görünürde bir çıkarı olmayabiliyor. Ancak davranışında ısrar ediyor. Ancak beklendiğinde, sonunda bambaşka bir yerden çıkarı olduğu rahatlıkla görülebiliyor. Bu durumu her olaya uyarlamak mümkündür.

Devletler rasyonel yapılardır demiştik. Bu durum devlet – birey ilişkilerinde ve diğer devletlerle olan ilişkileri için de geçerli. Uluslar arası anlaşmalara katılımı, o anlaşmanın devlet için faydalı olup olmayacağıyla doğrudan alâkalı. Bazı durumlarda devlete maddi kayıplar yaşatacak anlaşmalar da imzalanabiliyor. Ancak bu anlaşmalar da yine, devlete uluslar arası alanda kazandıracağı prestij daha önemli görülmüşse imzalanıyor. Aynı şey devlet – birey ilişkileri için de geçerli. Devletler, kendileri için zararlı görmedikleri ölçü de insan hak ve hürriyetlerine izin veriyor, kimi durumlarda insanlar, yaşama hakkı dahi verilmeyebiliyor.

 images (3)

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.