Oturarak Su İçmenin Faydaları Nelerdir ?

oturarak-su-icme

Ayakta su içmek, yapılan araştırmalar sonucunda birçok sağlık problemini beraberinde getirdiği ortaya çıktı. Özellikle anadolu insanın geçmişten bu yana oturarak su içtiği, dünya genelinde örnek bir davranış olarak gösterilmeye başlandı.

Uzmanlar, vücudun susuz kaldığında beyin hücrelerinin su ihtiyacını karşılamak amacıyla kol, bacak, akciğer gibi çeşitli organlarından damarlar aracılığıyla kanın çekildiğini ve beynin su ihtiyacını bu şekilde karşılandığını belirtiyor. Vücudun susuz kalması ile birlikte damarlar büzüşüyor ve uyuşukluk, halsizlik, romatizma, bel ağrısı, yüksek tansiyon gibi temel rahatsızlıklar ortaya çıkıyor. Ayrıca mide asit salgısının artması ile birlikte ülser, gastrit, reflü gibi rahatsızlıklarda susuzluk ile beraber gelebiliyor.


Gün içerisinde ne kadar susuyorsanız okadar su için önerisinde yanlış olduğunun altını çizen uzmanlar, sağlıklı bir yaşam için bol bol su içilmesini tavsiye ediyor. Özellikle şekerli meyve suları, asitli içecekler ve alkolün vücudun su ihtiyacını karşılamadığını ve susamamızı engellediğini belirtiyorlar. İçilen su, çok soğuk olmamalı ve yemeklerden yaklaşık yarım saat önce içilmelidir. Bu sayede midede asit seyreltilir ve yemeklerin daha rahat sindirilmesine yardımcı olur. Ayrıca gece yatmadan önce muhakkak iki bardak su içilmesi öneriliyor.

Ayakta su içildiğinde, içilen su midede birikmesi yerine direk olarak onikiparmak bağırsağına geçiyor. Fakat oturarak su içildiğinde, su mideye geçiyor ve mikropların öldürülmesine yardımcı oluyor. Hatta çeşitli bulaşıcı hastalıkların oluşumunu engelliyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.