Arkası Yarın Kuşağı Nedir?

Radyo_tiyatrosu_ic

Radyo_tiyatrosu_ic

Arkası yarın kuşağı, TGRT FM radyosunda, hafta içi hergün yayınlanan bir radyo tiyatrosudur.


Radyo tiyatrosu, ses sanatçılarının bir senaryoyu seslendirmesiyle oluşturulan, görüntüsüz, ses efektleri kullanılarak dinleyicilere keyifli anlar yaşatmayı amaçlayan oyundur. Radyo yayınıyla bu oyunlar dinleyiciye sunulur. Tiyatronun aksine, isminden de anlaşılacağı üzere, görüntüsüz oynanan oyunlardır. Televizyonun Türkiye’ye gelişinden önce TRT Radyosu’nda TRT sanatçıları tarafından yayınlanan ve popülerlikte sınır tanımayan radyo tiyatroları, televizyonun evlere girmesiyle önemini kaybetmiştir. Genel olarak radyonun önemini kaybetmesi, bu sanat türünü neredeyse bitirme noktasına getirmiştir.

Bitme noktasına gelmiş bu sanat türünü tekrar canlandırmayı amaçlayan ve bunun için girişimlerde bulunan TGRT FM radyosu, “Arkası Yarın” adında radyo tiyatrosu oyunlarını yayınlamaya başlamıştır. Ünlü ve usta ses sanatçılarının seslendirdikleri birbirinden kaliteli radyo tiyatroları eserleriyle evlere konuk olan TGRT FM birçok dinleyiciyi radyo başına kilitlemiştir. Hafta içi  her gün, sabah ve akşam yayınlanan radyo tiyatroları on beşer dakikadan oluşan bölümlerden meydana gelir. Akşam yayınlanan bölümlerinde yeni bölüm ve sabah yayınlanan bölümlerinde de akşam yayınlanan bölümün tekrarı yayınlanır. Bu bölümlerin başında seslendirenler ve teknik masa heyetinin tanıtımından sonra o bölüme kadar yaşananlar kısa bir özet geçilir bir anlatıcı tarafından ve yeni bölüm başlar.

Radyo tiyatroları, insanların zihinsel gelişimlerine katkıda bulunur. Televizyonun aksine görüntü olmayışı, insanları, duyulan konuşmaları zihinde canlandırmaya iter. Bu da onların zihinsel gelişimlerine katkıda bulunur.

 radyo-tiyatroculuğu

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.