Elmanın Bilinmeyen Yararları

elmanin-faydalari

Sarısı, kırmızısı, yeşili, ekşisi, sulusu derken birbirinden farklı tatlar ve lezzetler sunan elmanın hiç bilmediğiniz faydalarını okuyacaksınız. Yaz-kış faydalanabildiğimiz ve en kolay ulaşılabilen meyvelerin başında gelen elma, birçok hastalığa iyi geliyor. Özellikle bayanların en etkili güzellik sırrı olan elma, kabızlığa son derece etkili. Eski tarihlerde de bağırsak düzenleyici ilaçlarda kullanılan elmanın, şifa kaynağı günümüze kadar ulaşmıştır. Bağırsak kanserini önlemede, kolesterol düşürmede etkili olan elma, sindirimi oldukça kolay bir meyvedir.


Kalp ve damar rahatsızlıklarının tedavisinde kullanılan elmayı en az günde 1 adet yemeyi alışkanlık edinmeliyiz. Diyet yapanlar ve formunu koruyanlar için mükemmel bir ara öğün seçeneği oluşturmaktadır. Kabuğu ile yenmesi önerilen elmayı, bebeklerimize ve çocuklarımıza da yedirmeliyiz. Taze sıkılmış meyve sularında da kullanabileceğimiz elma, soğuk algınlığında ve diş eti rahatsızlıklarında da kullanılmaktadır. Elmayı yıkayıp, dört ayrı parçaya ayırıp çay olarak kaynatırsanız, doğal elma çayı olarak afiyetle tüketebilirsiniz.

Elma, bayanlar için sindirimi kolay bir meyvedir ve genelde diyet listelerinde yerini alır. Ara öğünlerde, atıştırmalık olarak ve tatlı krizlerini geçirmede etkili bir rol oynayan elmayı kabukları ile tüketmek gerekiyor. Bu sayede diş ve diş eti sağlığına da faydası olan elmayı alışkanlık haline getirmenizde yarar var. Oldukça ucuz ve sağlıklı olan bu meyveyi yaz-kış rahatlıkla yiyebilirsiniz. Son derece faydalı bir meyve olan elmayı hayatınızdan eksik etmemelisiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.