Egzersizde Yapılan Yanlışlıklar ve Zararları

egzersiz-spor

Spor ve egzersiz sağlıklı yaşamanın ve fit bir vücudun temel gereksinimlerindendir. Genelde zayıflamak adına yapılan spor, yaşamımız boyunca yapmamız gereken ve yeme-içme kadar doğal olan bir konudur. Birçoğumuz egzersiz yapmak adına spor salonlarını tercih ederiz. Profesyonel eğitimciler eşliğinde yapılan tüm egzersizler, vücut tipimize uygun oranda düzenlenir. Boy ve kilo oranımıza göre yada çalışmak istediğimiz hareketlere göre belirli spor programı düzenlenir.


Fakat zaman zaman bu programa uymayanlar, zamanında egzersiz yapmayanlar ve profesyonel hocalar yerine farklı alanlar tercih edenler spor hayatlarında ilk yanlışlarını yapmış olurlar. Bu yanlışlar da hataları ve zararları beraberinde getirir. Spora başlamak için sıradan bahaneler edinmeyin. Gerçekten spor yapmak ve sağlıklı yaşamak için başlayın. Zayıflamak, kilo vermek yada benzeri bahanelerle geçici olarak yapmayı düşündüğünüz spor, hayatınıza geçici çözümler sunar.

Öncelikle egzersiz yapmaya ısınma hareketleri ile başlamalısınız. Isınma hareketlerini tamamlamadan asla egzersiz ve benzeri spor hareketlerine başlamamalısınız. Yemekten hemen sonra egzersiz hareketlerine başlamak  da son derece yanlıştır. Karın bölgesinde toplanan kanı, egzersiz yaparak kaslı taraflara çekmek oldukça zordur. Spor yaparken hareketleriniz sırasında nefesinizi tutmanız kabul edilemez bir şey.  Vücudunuza oksijen girmesi oldukça önemli. Spor hayatınız boyunca, hatta öncesinde bile vücudunuzun susuz kalması sakıncalıdır. Terleme, idrar ve benzeri yöntemlerle bol sıvı kaybeden vücudumuza bol su takviyesi gerekir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.