Güvercin Bakımında Dikkat Edilecek Hususlar Nelerdir?

99931327

Kuşlar hassas hayvanlardır. Bakımları zahmetlidir. Güvercinlerin bakımıysa daha zahmetli… Besleyenlerin alırken gösterdikleri özeni bakımında göstermemeleri kuşların hastalanmasına ve ölmesine neden oluyor. Bu gibi durumları önlemek için birkaç öneride bulunayım.

Her şeyden önce sağlıklı bir kuş, sağlıklı bir ortamda yetişir. Bu nedenle bulundukları kümesin rutubetten arındırılması gerekmektedir. Kümes içinin oksijen dengesini korumak için sinek teliyle kaplanmış ufak bir pencere olması gerekmektedir. İçeriye güneş ışığı girebilmesi için cam kullanılması da iyi olur. Ayrıca kuşların yumurtlamasına uygun bir ortamın oluşturulması, çıkacak yavrunun sağlığını doğrudan etkiler. Bunun için kümes içine koyulacak kuru ot, saman gibi şeylerle bu ortam sağlanabilir.


Kuşların bakımında bir başka önemli unsur ise beslenme. Güvercinlerden istenen performansın alınmasında, verilen yemin önemi büyüktür. Sadece buğday veya mısır yeterli değildir. Kuşun vitamin alması, tüylerinin parlaklığı, kuşun sağlamlığı ve dayanıklılığı ve doğurganlığı gibi konular üzerinde büyük öneme sahiptir. Bu vitaminlerin alınması ihtiyacını karışım yemler büyük oranda karşılar. Bu karışımlarda buğday ve mısırın yanı sıra kırmızı mercimek, fiğ, kendir tohumu ve pirinç kullanılabilir. Ayrıca kuşun yediklerini öğütebilmesi için gerekli kumun özel, keskin ve temiz taşlıklardan oluşmasına dikkat edilmelidir.

Kuşun beslenmesinde bir diğer önemli husus ise su ve sulukların temizliğidir. Burada kullanılabilecek dezenfektan ilaçlarla bu sorun giderilebilir.

Bunların yanında kuşların vitamin ve mineral ihtiyaçlarını tam olarak karşılayabilmek için özel vitamin ve mineraller, sağlıklarının korunabilmesi için ilaçlar ve spreyler kullanılması gerekir.

guvercin-yumurtasi-200x200

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.