Uzman Görüşüne Göre Kabızlık Çeşitleri Nelerdir?

kabızlık nedenleri

Kabızlık Çeşitleri, Kabızlık Belirtileri, Doğru Beslenme Yöntemleri

Kabızlık tüm hastalıklar gibi bir sebepten ötürü meydana gelmekte olan hastalıklardan bir tanesidir. İnsan birçok sebeplerden dolayı hastalıklara yakalanmaktadır. Bunlardan bir taneside kabızlıktık, kabızlığa sebebiyet vermekte olan bir çok neden bulunmaktadır. Bu hastalıkları ele alacak olursak geniş çaplı bir araştırma yapmamız gerekmektedir.

 Kabızlık nedenleri içerisinde yanlış beslenmenin yanı sıra lif yetersizliği gibi hastalıklar, yeterli miktarda sıvı tüketmememiz gibi gıda kaynaklı yanlış benlenmeden oluşan kabızlığın yanı sıra, herhangi bir rahatsızlığımızdan kaynaklanan sorunlardan ötürü veya piskolojik sorunlar nedeni ile piskiyatri ilaçları kullanan insanlar bu problemlerle karşılaşabilirler. Diğer taraftan ise fiziksel aktivite eksiklikleride kabızlık sorunlarına neden olabilmektedir. Sporsuz ve hareketsiz olarak geçirdiğimiz günler o bölgede bulunan kaslarımızın tembelleşmesine sebebiyet vermektedir.


kabızlıkta beslenme

Kabızlık belirttiğimiz nedenlerden ötürü meydana gelirken belirtilerinide dışkımızı çıkarmakta zorlanma olarak bizlere göstermektedir. Kabızlığı yenmemiz için gerekli işlemler içerisinde uzmanların en çok önerdiği kas hareketleridir. Dışkımızı tutan kaslarımızın doğru bir şekilde çalışması ile birlikte bu tarz hastalıklardan arınabiliriz.Bunun için uzmanlar o bölge kaslarını doğru bir şekilde çalıştırıcı egzersizler ve önermektedir.

Kabızlık hastalıkları çok sayıda sebeplerden dolayı meydana gelebilmektedir, ayrıntılı olarak belirtmesekte çok fazla sayıda normal doğum geçiren bayanlarda, yaşlılık zamanlarında, idrar torbalarında sarkma gibi problemlerde de kabızlık rahatsızlıkları sıklıka görülebilmektedir.

Son olarak ise kabızlık hastalıklarının en önemli savaşcısı probiyotik ve bitkisel besinlerdir. Yoğurt, kefir ve doğal gıdalardan yapılmış peynir gibi hayvansal gıdalar veya bitkiler önemli derecede kabızlıkla savaşmamızda kullanabileceğimiz yöntemlerdir. Kabızlıkta yoğurt ve kefir gibi gıdalar fazla gaz oluşmasına sebep verebilir fakat tüm bunların yanında ileri derece kabızlık hastalıklarından korunmamızıda sağlayacaktır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.