Sağlıklı Bir Muhabbet Kuşu Nasıldır

muhabbet kuslari
Sağlıklı Bir Muhabbet Kuşunun Özellikleri Nelerdir, Rengi Nasıl Olmalıdır, Gaga ve Bacak Yapısı İle Muhabbet Kuşlarının Özellikleri

Ülkemizde kuş severlerin çoğunlukla baktığı kuş türlerinden bir taneside muhabbet kuşlarıdır. Bir çok evde görebileceğimiz kuş türlerinden bir tanesi olan muhabbet kuşları, renk ve çıkardığı sesler bakımından insanlara huzur ve neşe kattığına inanılır.

Muhabbet kuşlarının kökeni Avustralya kıtasına ait olmaktadır. Papağan türlerinden bir tanesi olarak bilinen bu kuş türleri çok uzak yerlerden ülkemize ithalatı yapılmış ve ülkemizde de üretimi yapılmaktadır.  Muhabbet kuşları evimizde rahatlıklıkla bakabileceğimiz ırka sahip oldukları için tercih konusu olan kuş türleri arasındadır. Uygun bir yapıya sahip olduklarından, evcilleştirilmeleri çok kolay olur ve hiçbir zararı bulunmamaktadır.


Muhabbet kuşlarının en hakiki rengi yeşildir, genelliklede yeşil renklerde muhabbet kuşları görebiliriz. Diğer renk seçeneklerinde muhabbet kuşlarının doğal olmadıklarını belirtmek isteriz, çeşitli gen oynamaları ile dünyaya getirilmiş muhabbet kuşlarının yanı sıra farklı ırkta kuşlarla çiftleştirilerek melez kuşlarda elde edilmektedir.  Muhabbet kuşlarının farklı renklerde olmalarında kullanılan çeşitli yöntemler vardır, fakat en yaygın olanı budur.

Muhabbet kuşlarının gözleri irice olmaktadır. Aynı zamanda parlak gözlü muhabbet kuşlarıda sağlıklı bir kuş için genel özellikler arasında gösterebileceğimiz özelliklere sahiptir. Diğer taraftan pet shop mağazalarından aldığımız muhabbet kuşlarının ayak ve gaga yapısına dikkat edilmesi gerekmektedir. Muhabbet kuşları pembe dil ve ayaklara sahip kuş türlerindendir. Satın alırken bu tür özelliklere dikkat etmemiz gerekir.

Muhabbet kuşlarını satın alırken, dikkat etmemiz gereken özellikler içerisinde, kolay bir şekilde uçabilmesi, tüyleri gür olmalı ve parıldamalıdır. Diğer taraftan nise sağlıklı bir şekilde beslenmiş kuşların beslenmelerinde herhangi bir bozukluk olmamasına, hasta olup olmamasına, canlı ve zinde bir yapısı olduğuna dikkat etmemiz gerekmektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.