Muhabbet Kuşlarının Bakımı Nasıl Yapılmalıdır?

muhabbet_kusu

Hangi ortamlar papağan ve muhabbet kuşları için uygundur, hijyen ve sağlık kuralları papağanlar için nasıl olmalıdır? Tüm bu soruların cevapları için hazırlamış olduğumuz makalemizi okumanız yeterli olacaktır.

Öncelikle ülkemiz insanları hayvan sevgisi ile bir çok hayvanı özellikle kuş türlerini evlerinde beslemektedirler. Bu kuş türleri çoğunlukla muhabbet kuşları papağan gibi hayvanlar olmaktadır.


Peki Muhabbet kuşlarının bakıldığı ortam nasıl olmalıdır?

muhabbet_kusları_bakımıMuhabbet kuşları ve papağanlar uçmayı seven kuş türleridir. Bu sebepten dolayı onları küçük kafeslere hapsetmek yanlış olacaktır.  Geniş ve ferahlık içerisinde hareket edebilecekleri kafesler içerisinde yaşamaları gerekmektedir. Gerektiğinde kanatları zarar görmeyecek şekilde uçmaları gerekmektedir. Aynı şekilde muhabbet kuşlarının kafesleri temiz ve hijyen kurallarına tam uyumlu olası gerekir, tüm kuş türlerininde olduğu gibi muhabbet kuşlarınında sağlıklı, hijyenik ortamda yaşamaları önemlidir.  Muhabbet kuşlarının yemleri her gün değiştirilmeli, aynı şekilde suyunuda tazelemek lazımdır. Alt kısımda bulunan kafes zeminin güzelce silmemiz gerekir.

Muhabbet kuşları tüketmekte oldukları gıdaları soyarak yerler bu sebepten ötürü, taze yemek ulaşmaları için yemleri temizlememiz gerekmektedir. Yemlerin üzerine toz gelmeyecek şekilde ayarlamamız önemli bir özellik olarak belirtilmektedir.  Tüm kuş türleri gibi muhabbet kuşlarıda oyun oynamayı sevmektedir. Bu sebeple kafes içerisinde çeşitli aksesuarlar muhabbet kuşları için önemlidir. Ayva, gaga temizleyici aksesuarlar, banyo aksesuarları kuşlar için önemli sayılabilecek malzemeler içerisindedir.

Kafes içerisinde zaman zaman gaga taşı olması kuşlarımızın gaga sağlığı için önemlidir, digger taraftan mineral taşı, mürekkep balıklarımızın kemik kısmı gibi önemli ayrıntılar kuşumuz için önemlidir.

Son olarak ise kuşumuzun bulunduğu kafes, esinti ve rüzgar almayacak bir ortamda olmalı, gerekirse tül takılmalı ve bol güneş ışığı görecek bir posizyonda olmaları gerekmektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.