Yedi Göller Neresidir?

yedigöller-fotoğraflar

Türkiye’nin Batı Karadeniz bölgesinde, Bolu, Zonguldak ve Düzce illerinin arasında yer alan milli parktır. Yedi Göller Milli Parkı, doğal güzelliği, temiz havası, büyüleyici atmosferiyle ziyaretçierine eşsiz bir deneyim yaşatır.

Bölge, Batı Karadenizin oldukça engebeli alanlarından biri olduğundan, heyelan sonrası oluşan göller bölgeye adını vermiştir. Bölgedeki, orman bolluğu ile zenginleşmiş çok çeşitli bitki örtüsü hava kalitesini artırmış, göllerde bulunan alabalık da yöreye bir başka canlılık vermiştir. Set gölü olan bu göller, yer yapısının kaymaya müsaitliği nedeniyle kayan toprak kitlelerinin vadi önlerini kapaasıyla oluşmuştur.


Yedi Göller Milli Parkı’nda genel olarak kayın ağacı görülmektedir. Ancak farklı ağaç türleri de mevcuttur. Parkın, dikkatli ve etkili koruma sayesinde, içinde yaşayan bitki ve hayvan türlerinde giderek artış görülmüştür.

Milli Parka gelen ziyaretçiler, genelikle piknik ve fotoğraf çekimi gibi günübirlik uğraşılarla vakitlerini geçirilerken dileyenler kamp kurabilir veya oradaki misafirhanelerden yararlanabilirler.

Bölgede en çok ilgi çeken yerlerden biri Kapankaya manzara seyir yeridir. Buradan göllerin eşsiz manzarasına dalabilir ve birbirinden mükemmel doğa güzelliklerine şahit olabilirsiniz. Bölgede kültür alabalığı üretim çiftliğinin yanısıra geyik üretim merkezi de bulunmaktadır. Ayrıca bunların yanında ‘anıt ağaç’ı da ziyaret edebilirsiniz. Bu ziyaretler de gezinize ayrı bir tat verecektir.

Yöreye Bolu ilinin Mengen ilçesinden ulaşılabilir. Ankara – İstanbul karayolundan gidenler Yeniçağa veya Bolu ilinden kuzeye giden yollarla ulaşabilirleryedigöller.

“Yedi Göller Neresidir?” için 1 yorum

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.