Soğuk Algınlığı ve Gribin Farkları Nelerdir?

soguk_alginligi_icin_dogal_karisim_1

grip-ve-soguk-alginligi

Soğuk algınlığı, kişiden kişiye bulaşan viral bir enfeksiyondur. Önceleri ‘damlacık enfeksiyonu’ denilen yolla yani aksırma veya öksürme ile havada kalan damlacıklar içerisinde virüsler ile bulaştığı sanılan enfeksiyonun son zamanlarda yapılan araştırmalar sonucu virüs kapmış hastanın elinden hassas insanlara ve oradan da ellerini nazal mukozalarına sürmeleri ile bulaştığı ortaya çıkmıştır. Bu nedenle soğuk algınlığını engellemenin en etkili yolu ellerin sık sık yıkanmasıdır.

Grip ise yüksek derecede bulaşıcı olan bir viral enfeksiyondur. burun, bronşlar ve akciğerleri içine alan solunum sistemlerinde oluşan ve virüslerin neden olduğu bir enfeksiyondur. Grip hastaları, genel olarak bir iki hafta içinde iyileşirler ancak hastalığın etkileri haftalarca sürebilir (öksürük gibi). Bazı hastalarda ise tehlikeli komplikasyonlar oluşabilir (zatürre gibi).


Soğuk algınlığı ile Grip arasındaki farklar

Halk arasında aynı sanılmasına rağmen aslında ciddi farklılıkları olan soğuk algınlığı ve grip arasındaki farklara bakıldığında ilk olarak ateş karşımıza çıkar. Soğuk algınlığında ateş nadiren görülürken gripte 38-39 derece arasındadır.

Başağrısı soğuk algınlığında nadir görülürken gripte sürekli mevcuttur. Bunun yanında genel ağrı ve sızılar da soğuk algınlığında az, gripte ise genellikle görülür.

Tıkalı burun, hapşırma ve boğaz ağrısı soğuk algınlığında genellikle görülürken gripte bazen görülür.

Öksürük soğuk algınlığında nadirken gripte genellikle vardır.

Soğuk algınlığının komplikasyonları sinüzit ve kulak ağrısı iken gripte bronşit veya zatürredir.

Soğuk algınlığı engellenemezken (el yıkamak dışında) grip engellenebilir (aşı – ilaç).

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.