KULAK TIKANIKLIĞI NEDİR?

        Kulak tıkanıklığı farklı sebeplerden dolayı meydana gelebilir. Sorun; çevreden gelen seslerin kulakta duyu işleminin tam olarak yapılamaması, ses dalgalarının algılanmaması sonucunda beyin ve beyincikte algılama problemleri oluşmasıyla ortaya çıkmaktadır. 5-7 günden daha uzun süre devam eden sorunlar için mutlaka bir doktora başvurulmalıdır. Kulağa su kaçması, orta kulak iltihabı, basınç değişimleri, soğuk algınlığı gibi sebepler kulak tıkanıklığına sebep olabilir.

      kulak  Kulak tıkanıklığının sebepleri nelerdir?


Kanallara su kaçması, kulak tıkanmasının en önemli nedenidir. Banyoda, havuzda ve deniz gibi yerlerde kulaklarda daha önce su tıkanıklığı görülmesi durumunda kulak tıkacı kullanmak faydalı olacaktır. Kanallardaki suyun çıkması için kulak damlası kullanılabilir. Ayrıca yatarken su kaçan kulağın üstüne yatılması faydalı olabilir. Kulak kiri birikimi, alerjik reaksiyonlar, sinüzit, kulak enfeksiyonları, grip, basınç değişikleri, migren, kulağa kaçan objeler kulak tıkanıklığı sebepleri arasında sayılabilir.

         Kulak tıkanıklığı tedavisi nasıl yapılır?kulak2

Kulakta oluşan tıkanma çoğu zaman kendiliğinde iyileşme gösterir. Esneme, yutkunma gibi eylemler, buharlı otamda bulunma, sıcak bir duş alma tıkanıklığın açılmasında faydalı olabilir. Geçmeyen kulak tıkanıklıkların tıbbi yöntemlere başvurmak gerekir. Kulağa su kaçması sebebiyle meydana gelebilecek orta kulak iltihabını önlemek için ağız yoluyla alınacak antibiyotikler ya da kulağa sıvı olarak damlatılan antibiyotikler kullanılabilir. Kulakta oluşan enfeksiyonun tedavi edilmesinin ardından kulaktaki tıkanıklık açılır. Kesinlikle kulak tıkanıklığı durumlarında yabancı cisimler ile müdahale etmeyiniz. Bu durum; kulak zarının zarar görmesine ve kalıcı sağırlık oluşmasına sebep olacaktır.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.