HAMİLELİKTE KAÇINMANIZ GEREKEN GÜZELLİK ÜRÜNLERİ NELERDİR?

gebe2Anne adayının sağlığı doğrudan bebeğin etkilenmesine sebep olmaktadır. Bu nedenle hamilelik döneminde bebek için zararlı olabilecek güzellik ürünlerinin kullanılması sakıncalı olabilir. Bu ürünlerin kullanımında dikkatli davranmak gerekir. Normal kişilerde sakıncalı olmayan ürünlerde bulunan kimyasallar, hamileler üzerinde yan etkilere neden olacağından hamilelik döneminin getirmiş olduğu olağan üstü hal kuralları içerisine güzellik ürünlerinde seçicilik de eklenmelidir.  Bilindiği üzere bebeğin organları ve sistemleri tamamen oluşana dek anne adayından plasenta yoluyla beslenmektedir. Anne adayının kullanacağı sağlıksız ürünler, vücuda girdikten sonra illa ki bebeğe de etki edecektir. Losyon, krem, şampuan gibi kozmetik ürünler kademeli olarak etki yaptıklarından dolayı, bebeğin gelişiminde olumsuz etkiye sebep olabilirler. Öyle ki; bebeğin organ ve sistemlerinin gelişimini engelleyeceği gibi düşük veya ölü doğum gibi sonuçlara da davetiye çıkaracaktır.


Hamilelik sırasında kaçınılması gereken güzellik ürünleri nelerdir?

  • Akne kremleri: Kullanılan akne kremlerinin içeriğinde bulunan Accutane adlı kimyasalın doğum kusurlarına neden gebeolduğu ispatlanmıştır.
  • Retinol kremler: Nemlendiricilerde ve anti aging kremlerde bulunan retinoid, hamilelik döneminde güvenilir değildir. Bu madde A vitamininin ön maddesidir. Hücre yenilenmesi ve büyümesinde etkilidir. Bu maddenin anne adayı tarafından ağızdan alınması daha tehlikelidir. Bebekte doğum kusurlarının oluşumuna sebep olur.
  • Paraben losyonlar: Şampuan, krem, güneş kremleri gibi güzellik ürünlerinde bulunan küf, mantar ve bakteri üremesini engelleyen bir maddedir. Gebelikte kullanımı östrojen hormonu seviyelerini etkilemektedir.
  • Aseton ve alkollü temizleyiciler: Bu ürünlerinde gebelikte kullanılması ve solunması bebeğin gelişimini etkilemektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.