Aspirin Faydalı Mıdır Zararlı Mıdır?

Aspirin

Aspirin KutusuAsetil Salisilik Asit, Felix Hoffman’ın 1897 yılında bulduğu ve bugünkü Aspirin’in yapılmasına olanak sağlayan asittir. Dünyda çeşitli isimlerle piyasaya sürülen Aspirin’i oluşturan bu asitin kaynağı söğüt ağacıdır.

Aspirin, ağrı kesici ve ateş düşürücü etkiye sahip bir ilaç olmakla beraber kan sulandırıcı etkisi de bulunmaktadır. Bu yönüyle kalp krizini önlemesi adına kullanılması söylenmekle beraber bunun zararlı olacağı da düşünülmektedir. Çünkü Aspirin’in yüksek dozda veya aşırı kullanımı sonucu ölümler gerçekleşmektedir.


Aspirin; baş – diş – boğaz ağrılarını giderir ve ateş düşürür. Ancak kullanımı sırasında dikkat edilmesi gerekenler de vardır. Mesela gebeler ve çocuklarla ergenlik dönemindeki gençlere Aspirin verilmez. Ateş düşürücü bir ilaç olmasına rağmen grip ile ateş varsa yine Aspirin kullanılmaz. Ayrıca kan sulandırıcı etkiye sahip olduğundan, pıhtılaşmayı azaltan ilaçlarla ve diğer ağrı kesicilerle birlikte kullanılmaz.

Aspirinin de her ilaç gibi bir takım yan etkileri bulunmaktadır. En çok sindirim sisteminde görünen yan etkiler arasında; kaşıntı, alerji, saman nezlesi, mide kanaması ve nadir de olsa böbrek yetmezliği veya astım nöbeti de görülebilir. Kan sulandırıcı etkisi nedeniyle, aspirin, kanamalı durumlarda kesinlikle kullanılmaz. Aspirin suda eritilerek, bir bez yardımıyla, tırnak batması ve nasır tedavisinde de kullanılır.

Faydalı olup olmadığı hakkında uzmanlar arasında çeşitli görüşler olan Aspirin’i kullanacak olanların, yan etkilerini ve hangi durum için kullandıklarını iyi bilmeleri gerekir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.