Haşimato Hastalığı Nedir?

haşimato       Sıkça adını duymaya başladığımız Haşimato hastalığı, trioid bezlerinin iltihap yapması durumudur. Özellikle kadınlarda daha yaygın görülmektedir. Bu hastalık adını Japonya da bir hekim tarafından bulunmuş ve onun adı ile anılmıştır. “Hakaru Haşimato” ismi ile tıp diline geçmiştir. Birçok kadında tanısı konulmadığından da sorunlara neden olmaktadır. Bu hastalıkta özellikle T4 Ve T3 depolanmasında sorun olur. Bu hastalığı yaşayan kişilerde kilo artışları görülür. Özellikle tuz artımı ile birlikte ortaya çıkar. Ve stres de etkiler. Bu hastalığı yaşayan kişilerin birçok bakımdan yediklerine ve içtiklerine dikkat etmesi gereklidir. Solunum yolu enfeksiyonlarında da bu durum ile karşılaşabilirsiniz. Hamileliğini stres altında geçiren bayanlar ise özellikle dikkat etmelidir. Kendilerini üzecek şeylerden kaçınmalıdırlar.

Bu hastalık için gerekli tetkikler yapılmalıdır. Özellikle Haşimato hastalığında hastalık ultrasonografi ile teşhis edilir. Tespit edilen nodüllerin iyi huylu olup olmadığını anlamak için ultrasonografi altında iğne biyopsisi yapılması gereklidir. Hastalar ilk olarak hastalığı anlamazlar. Aşırı derecede halsizlik, uyku sorunu olmaya başlar. Kilo alımları görülür. Kabızlık, üşüme sorunu ve de adet düzensizliği hastalığın önemli sebepleridir. Bu hastalıkta kalp sorunları da görülür. Çünkü kolesterol seviyesi yüksektir. Kişi daha çok hastalığını anlayamadığı için bu durumları normal bir şey sanır. Haşimato Hastalığ daha çok kişinin tipinden de anlaşılıyor. Çünkü kaş dökülmesi yüzün pul pul olması gibi sorunlar ile karşılanabiliyor.


hasimato-hastaligi-nedenleri   Tedavisi ile hala şu an değişik şekilde farklı yolları denenmektedir. İlaçları sabah aç karnına alınmalıdır. Saç ya da kaş dökülmesi içinse uzun bir işlem yapılmaktadır. Haşimota Hastalığında özellikle kişinin ruhsal durumu da önemlidir. Ve bu sebeple hastanın devamlı motivasyon içinde olması da gereklidir. Hasta özellikle,her şeye dikkat etmesi gereklidir.

 

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.