Drift Nedir

indir (1)Japonya’nın dağlık bölgelerinde özellikle inmeye çalışan kişiler tarafından geliştirilmiş bir yöntemdir. Araç virajı dönemeyince arkasının kopması olayıdır. Türkçe adı ise yanlamadır. Ama drift olarak kullanılır. Aracın aksamı bu yöntemde zarar görür. Gösteri amaçlı hareketlerde çoğunlukla kullanılır. Araç lastiği yıpranmaktadır. Bir araç drift yapabilmesi için özellikle aracın 17 dinç kuvvetinde olması gereklidir. Yoksa yanma olayı görülür. Eğer bu özelliklere uymayan bir durum olursa aracın lastiğinin çıkması durumu olmaktadır. Birçok yarışta da bu yöntem uygulanır. Araç kullanmasını iyi bilen sürücüler bu yöntem ile birçok gösteri de yaparlar. Drift yarışları özeldir ve puanlama sistemleri de vardır.

drift-2 Yarışta çizgiyi birincilikle geçmenin bir önemi yoktur. Puanlama drift box ile yapılmaktadır. Ve hepsinin ortalaması alınarak işlem de kim başarılı onlar tespit ediliyor. Bu yöntemde birçok teknik vardır. Özellikle el freni ile driftte viraja girdikleri zaman debriyaja sonuna kadar basılır. Arka kopma sırasında anında fren çekilir. Güzel bir görüntü yaratılır. Diğer yöntem de ağırlık transferi sağlayarak drift yöntemidir. Ve güç ile drift yöntemi olarak birçok çeşidi bulunur. Debriyaj ile ya da fren ile drift de birçok kişi tarafından uygulanır. Özellikle yarışma anlarında tercih edilmektedir. Bu sistemde özellikle viraj tekniği iyi bilinmelidir. Ve viraj alırken özellikle dikkat edilmesi gereken kuralları da takip etmelisiniz.


Hem değişik hobisi olanlar için uygundur hem de kendini değişik sporlar ile mutlu etmek isteyenlere yöneliktir. Bu sistemde özellikle çevik hareketler de şarttır. Ve daha çok iyi bir usta şoför olmak da gereklidir. Birçok tekniği olduğu için bunların serisini bilmek de gereklidir. Kaza durumları içinde gereken önlem alınması için özellikle uzmanlar ile çalışılması gereklidir. Herkesin yapacağı bir sistem değildir.

 

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.