Çocuklar ile iletişim

          Çocuklarla-İletişim Çocuk gelişimi açısından bazı durumlar oldukça önemlidir. Çocukları anlayacaklar ve onları anladığınızı belirterek dinlemek gereklidir. Çocuklar kendilerini ifade edebilmek için bazen değişik hareketler ya da ilgi çekici durumlarda bulunabilirler. Bu bakımdan çocuğunun ne dediğini anlamayan ailenin sorunlu bireylerin yetişmesine neden olacağı düşünülürse çocuklar ile iletişimin önemi bir adım daha öne çıkacaktır. Çocuk gelişimi uzmanları her fırsatta ailelerin çocukları ile konuşmalarını istemeleri ile onların tepkilerini de gözlemlemek gerektiğini vurgulamaktadırlar. Çünkü çocuklar kendilerini ifade ederken bazen kelime bilmedikleri için duygularını hızlı bir şekilde hareketleri ile belli edebilme yolunu kullanmakta veya anne ve babalarının tepkisini çekmek için daha sinirli hareketlerde de bulunabilmektedirler. Çocuk yetiştiren aileler bu bilinçte olmalıdırlar.

Anne babalar çocukları ile  iletişim hususunda etkisiz ve yetersiz kaldıkları konularda eğitim almaları gerektiğinin bilincinde olmalıdırlar. Çünkü çocuk eğitimi zordur. Özellikle çocuklarınızı asla başka çocuklar ile kıyaslamayın. Kendi çocuğunuzu başarılı ya da başarısız olduğu durulmada övmeye çalışın. Ona güç verici konuşmalar yapın. Aşırı övgü verip de şımartmaktan da kaçınmalısınız. Çocuklarınız ile iletişim halindeyken de özellikle onların yaşında olduğunuz dönemleri de aklınıza getirin. Çünkü çocuk farklı ve düz bakar olaya. Bilmez altında başka olay yattığını. Bu sebeple de çocuk eğitimi çok önemlidir. Çocuklarınızın her istediğini de anında yerine getirmekten kaçının. Çünkü çocuk o zaman hayatta her istediğine ulaşabileceğini sanır ve rahat hareket eder.


cocuk  Çocuk büyütürken her attığınız adım, daha sonra sizlere artı olarak geri dönecektir. Bu sebeple ilk yıllarında onlara güzel bir şekilde sizler de katkı vererek olumlu bir gelişme yaptırmalısınız. Çocuklar her zaman kendilerini anlamayan büyüklerden şikâyet ederler. Bu sebeple onları dinlemeniz de gereklidir. Ne istediklerini anlayın ve kararlar verirken aşırı sert olmayın. Çocuk uzmanları ile birlikte hareket etmeyi de ihmal etmeyin.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.