Caretta Caretta Nedir

421154c7caretta11 Özellikle su kaplumbağası olarak bilinir. Sadece yumurtlama dönemlerinde karaya çıkarlar. Sırt kısımları kahverengi ya da kırmızıya yakın kahverengi olur. Altı beyazdır. Tek seferde özellikle bıraktığı yumurta sayısı 100 olarak bilinir. Yavrular özellikle gece yumurtadan çıkar ve bir yavru 20saat denizde yüzebilir. Şu an birçok koruma projesi ile yavruların korunması sağlanmaktadır. Okyanuslarda yer alırlar ve ülkemizde Akdeniz kıyı sahillerinde yumurtlama yaparlar, Caretta caretta özellikle korunma programındaki hayvanlardır. Özellikle Belek sahilinde yumurtlama olayını yaparlar. Cinsiyetlerinin ne olduğu hemen bilinmez. İlk on yıl içinde anlaşılmaz daha sonra yapılır. Boyları 5ocm olunca cinsel olgunluğa ulaşırlar. Yuvaları dişi tarafından yapılır.

Bu dönemlerde birçok yavru olduğu için özellikle hayvanların doğal yaşam alanlarının da bozulması istenmez. Bu bakımdan da Caretta carette korunma programında olan hayvanlardır. Yavrularının yaşama şansları ise kendilerini denize atana kadardır. Çünkü o sırada diğer birçok hayvan da onları yem olarak görür. Denize ulaşan hayvanlar ise kendilerini bir şekilde kurtarmış olur. Dişiler yuva yapma dönemlerinde çok hassas olurlar. İki kez yuva yaparlar. Ve ışık istemezler. Doğan yavrular sadece ufuk ışığı ile yollarını bulurlar. Suni ışık onların yönlerini şaşırtır. Derin sularda diplerde yaşarlar ve sığ sularda ise yüzeye doğru gelirler. Bu hayvanlar gidecekleri yerlerin enlem ve boylamlarını tespit ederler ve bu yönleri hala merak edilmektedir.indir

Son yıllarda carettalar oldukça fazla zarar görmekte olduklarından dolayı ilgili birimler tarafından korunma programına alınmışlardır. Çünkü çok uzak yollardan ülkemize gelip yumurta bırakmaktadırlar. Bu hayvanların özellikle yurdumuzu seçme nedeni ise iklimidir. Ve yumurtaları nerede rahatsa orayı tercih ederler. Birçok kişi o günleri takip o anları resim ile herkese gösterir. Yumurtlama dönemleri çok önemlidir.


 

 

 

 

 

 

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.