Aloe Vera Kullanımının Yan Etkileri

       Son yıllarda tıbbi ve kozmetik alanlarda oldukça sık kullanılan bir bitki olan aloe vera; metabolizmal farklılıklar ve dozuna göre yan etkiler oluşturabilmektedir. aloe vera

      Aloe vera bitkisi genellikle Afrika’da görülmekte iken faydaları öğrenilip kullanım alanları genişledikçe dünyanın her yerinde yetiştirilmeye başlanmıştır. Bitkinin normal şartlarda tıbbi ve kozmetik alanlarda kullanılmasının bir sakıncası yok gibi görülse de  alerjik sebeplerden dolayı bazı insanlarda büyük sağlık problemleri oluşturabilmektedir. Aloe vera bitkisi; kendi başına insanlarda alerjik etki oluşturma konusunda çok etkili olmayıp, özellikle kozmetik alanda kullanılmak için bazı maddeler ile birleştirildiğinde alerjik etkiler ortaya çıkarmaktadır. Bitki sağlık veya kozmetik alanlardan birinde kullanılacak ise ağızdan yahut oral olarak vücut yüzeyine sürülme yöntemleri ile kullanılmaktadır. 


alo2

        Aloe Veranın Ağızdan Oral Kullanımının Yan Etkileri Nelerdir?

Bahsedilen durumlarda oluşabilecek yan etkilerin başında alerjik reaksiyonlar gelmektedir. Ağızdan alım durumunun yanı sıra aloe vera bitkisinden oluşan kozmetik ürünler ve ilaçların cilde temasından sonra alerjik etkenler görülerek deride kavlama, soyulma, kızarıklık göğüste sıkışma durumları gibi belirtiler ortaya çıkabilmektedir.

Aloe veranın bilinen yan etkilerinden diğeri de müshil tedavilerinde oral yollardan kullanımının sonuçlarıdır. Aloe vera bitkisinin ilaç haline getirilmesinden sonra oral yollardan alınması sonucunda ishal, kusma gibi şikayetlerin görülmesi mümkün olacaktır. Aloe vera içeren ilaçların müshil olarak kullanılması sonucunda hemoroid gibi durumların da görüldüğü bilinmektedir. Bunun dışında aloe veranın uzun süreli kullanımı bağımlılık oluşturabilir.

Gebelik ve emzirme döneminde aloe vera kullanımının yan etkileri nelerdir?

içeriğinde aloe vera bulunan ilaçların gebelik ve emzirme döneminde ağızdan oral kullanımı uzmanlar tarafından uygun görülmemektedir.  Aloe vera içeren ilaçların bu dönemlerde kullanımı; kusma, bulantı gibi sorunlara yol açacağı gibi daha ileri safhalarda rahimde meydana getirdiği aşırı kasılmalardan dolayı düşük tehdidi oluşturacaktır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.