H Sınıfı ehliyet nasıl alınır ? Engelli araç ehliyeti nasıl alınır ?

Öncelikle Merhabalar. Henüz benimde alma aşamasında olduğum h sınıfı ehliyet nasıl alınır sizi bu konu hakkında bilgilendirmek istedim. Öncelikle h sınıfı ehliyet almanın b sınıfı ehliyet alırken istenen belgelerden bir farkı yok. Tek farkı istenilen sağlık raporunun tam teşekkürlü bir hastaneden alınmış olması. Eğer engel raporunuzda ‘’ h sınıfı araç ehliyeti alması uygurdur’’ ibaresi yoksa. Bu raporu almadan sürücü kursuna yazılmanızı tavsiye etmiyorum. Benim yaptığım hatayı sizde yapmayınız. Bu rapor kolay alınmıyor. Sekiz tane bölümde muayene olmanız gerekiyor. Bu raporu almadan sürücü sınav harcını yatırmayınız çünkü eğer yetiştiremezseniz yatırdığınız paranın geri iadesi olmuyor. Engelli raporunuzu yeni çıkartıyorsanız ‘’ h sınıfı araç ehliyeti alması uygurdur’’ ibaresini rapora ekletmek istediğinizi ifade edin.  İkinci bir kez kurul raporu almak için hastanede zaman kaybetmeyin.

Kimler h sınıfı ehliyet alabilir? H sınıfı ehliyetini %40 ve üzeri engelli raporu bulunan Özel tertibatlı olarak imal, tadil ve teçhiz edilmiş motosiklet veya otomobil türünden araçları kullanacak engelli vatandaşlar .

h sınıfı engelli


 H sınıfı sürücü kursuna yazılırken dikkat edilmesi gerekenler.

Sürücü kursuna yazılırken h sınıfı için sürücü kurs fiyatları b sınıfına nazaran daha yüksek olabilir . bununda nedeni h sınıfı ehliyet alan sürücülerin b sınıfına göre daha az olması. İyi bir sürücü kursu bulmak zor olabiliyor. Bunun için engelli tanıdıklarınızın rabet gösterdiği memnun kaldığı kursları tercih ediniz. Eğer ki böyle bir fikir alamaz ve kendi bulduğunuz bir sürücü kursuna yazılacaksanız. Dikkatli olun . Şu soru ile karşılaşabilirsiniz; ‘’Aracınız var ise başvurunuzu alırız’’ diyebilirler. Başvurunuz alınır ancak sınav gününüz geldiğinde bir bakmışsınız ki eğitim alacak veya sınava girecek araçları yoktur. Araç bulmanız istenebilir. Başvurunuz alınır ancak her kursun H sınıfı Sürücü Sertifikası vermeye yetkisi olmaya bilir. Mutlaka kursun ruhsatını kontrol edin. Sınav günü geldiğinde sınav giriş belgesine baktığınızda başka bir kursa kayıtlı olduğunuz çıkar.

h sınıfıH sınıfı sürücü sınavları

Sürücü sınavları hakkında da şunları söyleyebilirim. Girdiğiniz yazılı sınavı b sınıfı ehliyet alacaklarınla ortaktır. Bir farkı yok. ‘’Elektonik sürücüsınavı’’ seçeneği ile sınava girmenizi tavsiye ederim. Bu yeni bir sınav çeşidi.  Çünkü her hafta sonu girebiliyorsunuz. Tek fark soruları bilgisayardan yanıtlıyorsunuz. Böylelikle belli tarihlerde olan klasik yazılı sınavını beklemek zorunda kalmıyorsunuz.

İkinci gireceğimiz sınav ‘’uygulamalı direksiyon sınavı’’ bu sınavdada bir fark yok b sınıfı ehliyet alacaklarla aynı parkurda sınav oluyorsunuz. Tek farkı engel durumunuza göre özel tertibatlı araçlarda sınav olmanız.

Aşağıda merak edilen kanundan kesitleri yazıyorum bilmeniz gerekenler metinde mevcut.

2918 sayılı Trafik Kanununa göre H sınıfı ehliyet alabilmek için en az 17 yaşını bitirip 18’den gün almak gerekmektedir. Şu andaki yönetmeliğe göre en az İlkokul diploması sahibi olmak gerekli. H sürücü belgesi ile Kendi sınıfına ait araç kullanılabilmektedir.

H sınıfı sürücü belgesi alacaklar Trafik, Araç tekniği ve İlkyardım derslerinden oluşan 60 soruluk teorik sınava ve direksiyon sınavına tabi tutulurlar

“A2,B, C D, E'” sınıfı sürücü belgelerinden herhangi birisi bulunan ancak sağlık şartlarında sonradan meydana gelen değişikliklerden dolayı “H” sınıfı sürücü olur” sağlık raporu alanlar, “H” sınıfı otomobil veya motosiklet sürücü sertifikası almak üzere özel motorlu taşıt sürücü kurslarına kayıt olmaları halinde sadece direksiyon eğitimi dersine devam ederek eğitim sonunda yapılacak sınavda başarılı olanlara “H” sınıfı otomobil veya motosiklet sürücü sertifikası düzenlenecektir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.