Sakız ne zaman icat edildi

sakız ne zaman bulundu

“Ağızlara sakız olduk!” sözünü de dillere pelesenk eden “sakız” 7’den 70’e, insanlığın her türünde oldukça meşgale bir üründür. Bu yazımızda sa sakızın tarihçesini anlatacağız. Detaylar yazımızda.

sakız ne zaman bulundu


Dünya’da her yıl yaklaşık 4.5 milyar adet sakız tüketilmektedir. Sakızın tarihçesi ise oldukça eskilere dayanıyor. Şu an sakız çiğneme alışkanlık haline gelmiş olsa da, önceleri alışkanlıktan çok ağız bakımı için çiğneniyordu.

Sakızın ilk çıkış halini ele alacak olursak, ticari amaçtan farklıydı. Yaklaşık 2.000 yıl önce eski insanlar, ağaç ve çam reçinelerinden sakızları top haline getirip çiğniyorlardı. Fakat bu çiğnemenin amacı hem şifalı olarak görülmesi hem de ağız bakımı yapılmasını kapsıyordu.

Naneli reçine ağızdaki tartarları ve mikropları yok ettiği gibi, dişin beyaz yapısını da koruyordu. Bu nedenle eski insanlar sakızın varlığını keşfetti, tabi o zaman bu denli tirajlı bir ürün haline geleceğini bilmeden!

1840’lı yıllara geldiğimizde ise sakızın günlük alışkanlıklarından biri olmasının temeli atıldı. John B. Curtis, 1848 yılında ladin ağacı reçinesinden lastikimsi bir ürün elde etti. 2 yıl üzerinde çeşitli deneyler yaptı. Böylelikle çiğnenilebilir bir madde üretilmiş oldu. Deneyler sürdükçe sakıza aroma katma fikri de eklendi. Böylelikle sadece çiğnenmeyecek, tat da alınacaktı. Daha sonra daha lastikimsi bişey üretmek istedi. Sakızın içine parafin katarak da amacına ulaştı. Bu böylece 1890’lı yıllara kadar gitti.

1890’lı yıllarda ise Amerikan şirket sakız üretimine girişti. 2. dünya savaşı sırasında Amerikan askerlerinin stresini azaltmak amacıyla askerlere sakız ikram ettiler.

Günümüze gelindiğinde ise artık onlarca çeşidi, tadı ve boyutu ile sakız hayatımızın vazgeçilmezlerinden oldu. Her ne kadar küçük bir sektör gibi görünse de, sakızın her yıl yaklaşık 20 milyarlık bir cirosu var.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.