Cilt Nemlendirici Maskeler Nasıl Yapılır ?

profesyonel-cilt-bakimi

Cildin kurumasına neden olan dış faktörler vardır. Sıcak su, sabun, rüzgâra maruz kalmak, klima gibi dış etkenlerle cildiniz nemini kaybeder ve kurur. Cilt nemlendirici maskeler ile bunu ortadan kaldırmak mümkün.

Cildimizin kuru olup olmadığını nasıl anlayabiliriz? Bunu anlamanın ilk yolu deriniz donuk gri veya beyaza dönük bir renge döner. Kuruluk arttıkça cildiniz acır ve gergin hissedersiniz. Daha ileriki vakalarda pul pul dökülmeler soyulmalar meydana gelebilir. Kuru ciltte pürüzler meydana gelir. Dokunduğunuz zaman elinize pütür pütür gelir cildiniz.


Cilt tipinizin hangisi olduğunu öğrenmenin kolay bir yöntemi vardır. Eğer varsa elinizde saman kâğıdı çok güzel olur. Yoksa düz bir kâğıtta olabilir. Öncelikle ılık suyla sabun kullanmadan yüzünüzü yıkayın ve havluyla ufak dokunuşlarla nemini alın. Bir süre bekleyin ki cildinizdeki su buharı sizi yanıltmasın. Küçük küçük kesip sırasıyla alnınıza, çenenize, burnunuza, yanağınıza bir süre bastırın. Bastırıp çektikten sonra eğer sadece alın burun ve çenenizden yağ çıktıysa karma bir cildiniz var. Eğer hiç çıkmadıysa kuru, her yerden yağ çıktıysa yağlı bir cildiniz var demektir.

Evde kolayca hazırlayabileceğiniz cilt nemlendirici maskeler mevcut. Bu maskeyi uygulamadan önce cildinizin temiz olmasına özen göstermelisiniz. Nasıl yapılır? Bunun ilki için gerekli malzemeler;1 yumurta sarısı ve 1 yemek yakışı bal. Balı yumurta sarısıyla iyice karıştırıp birbirinin içine geçmesini sağlayın. Bu maske göz ve ağız çevresi hariç tüm yüze uygulanmalı. 15 dakika bekledikten sonra yüzünüzü iyice yıkamanız gerekiyor. Bu maske kurumaya dayalı pürüzleri giderir.

Bu maskeyi yaptıktan sonra eczaneden alacağınız C vitamini kapsüllerinden alın. Şişeyi kırıp direk cildinize sürün ve iyice yedirerek parmak uçlarınızla cildinize hafif hafif vurarak kan dolaşımınızı hızlandırır. Sonuca siz ve çevrenizdekiler hayran kalacaklar.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.