Araç Muayenesiz Yakalanırsa Ne Olur

muayenesiz araç cezası 2014

Bu yazımızda aracınızın muayenesi tam değilse ve trafikte, trafik birimleri tarafından durdurulur ve fark edilirse ne olacağını, ne kadar ceza yiyeceğinizi anlatacağız. Detaylar yazımızda.

muayenesiz araç cezası 2014


 

Herkes aracını belirli periyodik zamanlarda muayene ettirmelidir. Bu bakım, aracınız güvenli olup olmadığını tescil ettirmek, sizden doğabilecek sorunlar nedeniyle başkalarına da sorun oluşturmamak ve sürücülerin araçlarını sağlıklı bir şekilde tutmaları için gerekli kılınmıştır.

Eğer belirli nedenlerden dolayı aracınızı muayene sokmamışsanız ve son muayene tarihi geçtiyse cezai işlem uygulanmaktadır.

Son muayene tarihiniz geçtiyse ve aracınızın yeni muayenesi için istasyona gittiğinizde, geçmiş olan süre miktarı hesaplanır ve her ay için %5 oranında gecikme faizi uygulanır.  Gecikilen her küsurat ay bir sonraki aya tamamlanır. Örneğin 132 gün, 4 ay 12 gün etmektedir. Cezai işlem uygulanırken  bu 5 ay olarak baz alınır.

Aracınız eğer kullanım halindeyken bir trafik polisi tarafından tespit edilirse, muayenesiz her araç sahibi  80 TL trafik cezasına çarptırılır. 15 gün içinde trafik cezanızı öderseniz bu tutar %25’lik indirime uğrayarak 60 TL’ye düşmektedir. Para cezasının yanı sıra ehliyetinizden de 10 puan silinir. Eğer size tanınan sürede aracınızı muayeneden geçirmezseniz trafikten men edilebilirsiniz.

Bazı durumlarda aracınızın muayene süresi geçse de gecikme faizi ödemeyebilirsiniz. Eğer trafikten çekme belgesi alırsanız, bu süre zarfında geçen zaman için gecikme faizi uygulanmamaktadır. Fakat bu belgeyi muhakkak ibraz etmek zorundasınız. Eğer aracınız uzun süredir çekilmiş durumdaysa ve bunu belgeleyemiyorsanız/kanıtlayamıyorsanız 01.01.2005 tarihinden itibaren günümüze kadar ki ay için gecikme faizi uygulanacaktır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.