Cilt Gözeneklerinizi Sıkılaştırmanın Yolları

cilt-gozeneklerini-sikistirma

Cilt gözenekleri ne kadar açık ve geniş olursa o kadar fazla kir ve cildimizin ürettiği yağları toplar. Bu da sivilce oluşumunu hızlandırır. Gözenekleri geniş olanlar ne kadar da bakımlı olsalar bakımsız gibi gözükürler.


Cildimiz gözeneklerimiz aracılığıyla nefes alır. Bu sebepten ne kadar çok temiz ve açık bırakırsak cilt sağlığımızı koruma açısından cildimize o kadar yardımcı oluruz…
Başlıca cilt tipleri; normal cilt, kuru cilt ve yağlı cilttir.
Karma cildin alın çene ve burnu yağlıdır.
Normal cildin gözenekleri kapalı, daha az veya lekesizdir. Sorunsuz bir cilt diyebiliriz.
Kuru cildi olanlar ince bir deriye sahiplerdir ve gözenekleri ufak ve neredeyse kapalı sayılırlar. Bu cilt tipinde yağ salgılanması normalin altında olduğu için mattır.
Gözenekleri açık olan cilt tipi yağlı cilttir. Bunun sebebi normalin üzerinde yağ salgıladığı için gözenekler tıkanır ve cilt nefes almak için gözeneği genişletir.
Peki, cilt gözeneklerinizi sıkıştırmanın yolları var mı? Elbette var. Evde hazırlayacağınız birkaç sıkılaştırma yoluyla rahatça yağ salınımını normale indirmek mümkün.
Size lazım olan malzemeler; 3 damla sirke ve 1 limon suyu. Bu iki malzemeyi karıştırdıktan sonra cildinize, gözeneklerin geniş olduğu bölgeye bir pamuk yardımıyla uygulayın. Hassas ciltlerde yanma hissi olursa demlenmiş çay poşetini yüzünüze sürün rahatlatacaktır. Sonra yüzünüzü yıkayabilirsiniz.
Gözeneklerinizi sıkılaştırmanın başka bir yolu için malzemeler; 2 yemek kaşığı yoğurt, 2 yemek kaşığı un, yeteri kadar gül suyunu bir kapta karıştırın. Krem kıvamına gelmesine dikkat edin. Cildinizin geniş gözenekleri olan yerlerine uygulayarak 30 dakika bekletin ve ılık suyla yıkayıp nemini alın.
Bu maskeleri haftada 1 kere uygularsanız düzenli bir şekilde gözeneklerinizin küçüldüğünü fark edeceksiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.